Dlaczego warto żyć odważnie i czym to (nie) grozi?

To jest artykuł z cyklu Praktyczna ścieżka smacznego życia. Jesteś tu pierwszy raz? Nie przejmuj się! Możesz zacząć w dowolnym momencie.

Praktyki to nic innego jak zwyczajne codzienne zachowania. Wykonujesz je niezależnie od tego, czy i jaką strategię obierzesz w dążeniu do realizacji swojego celu, niezależnie od stosowanych narzędzi, od Twoich nastrojów czy zmiennych momentów.

Istnieją takie praktyki, które zawsze są pomocne – warto je stosować, utrwalać, wzmacniać – one budują Ciebie i Twoją moc. Dzisiaj pokażemy, że bardzo wartościową codzienną praktyką może być… Odwaga!

Żyć odważnie.

Podziwiamy tych, którzy tak robią. Odważnie wyrażają swoje sądy, odważnie stawiają czoła przeciwnościom, odważnie wychodzą naprzeciw niebezpieczeństwom i… zwyciężają.

Też byśmy tak chcieli, ale… jakże często powstrzymuje nas lęk przed porażką zamiast zwycięstwa, przed ośmieszeniem zamiast uznania, przed utratą zamiast osiągnięcia.

Zauważ – jeśli się nie odważysz, na pewno nie zwyciężysz, coraz bardziej będzie wzmacniał się twój lęk.

Jeśli się odważysz i polegniesz – co wtedy?

Możesz spróbować ponownie, już mądrzej, z większą siłą, z bardziej dostosowanymi środkami.

Jeśli się ośmieszysz – co wtedy?

Zauważ – ludzie lubią tych, z których się śmieją, możesz zyskać dodatkowych sojuszników. Możesz też pośmiać się z siebie – to oczyszcza i dodaje sił.

Co stracisz, gdy nie osiągniesz zwycięstwa?

Co stracisz, gdy zrezygnujesz z próby zwyciężenia?

Nie, nie namawiam Cię do brawury i lekkomyślności. Odwaga to jedna z trzech sióstr: dwie pozostałe to Rozwaga i Uwaga.

Namawiam cię do trenowania praktyki odwagi – zacznij od małych rzeczy. Na przykład…

  • powiedz swoje zdanie wbrew obowiązującym poglądom
  • wybierz się w samotną podróż
  • wejdź w nowe środowisko
  • zrób coś inaczej niż zwykle
  • spełnij swoje malutkie marzenie z dzieciństwa.

Zaryzykuj!

Szybko zaczniesz odczuwać radość z odwagi. Dostrzeżesz, że rzeczy stają się łatwiejsze i przyjemniejsze. Zauważysz, jak zmienia się stosunek innych ludzi do ciebie i jak ty sam/a coraz lepiej się ze sobą czujesz.


To była druga z pięciu codziennych praktyk, które możesz stosować, żeby budować siebie i swoją moc. Wypróbuj ją przez kolejny tydzień. Sprawdź, jak się z tym czujesz i czy praktykowanie radości na co dzień się sprawdza. A za tydzień poznasz kolejną praktykę (a właściwie trzy praktyki w jednej) – Tolerancję/Współczucie/Odpuszczanie.

Ewa Mukoid on EmailEwa Mukoid on FacebookEwa Mukoid on LinkedinEwa Mukoid on Youtube
Ewa Mukoid
Coach MCC ICF, mentor, założycielka Instytutu Mukoid. Doktor nauk humanistycznych, filozof i przedsiębiorca, autorka książek i artykułów. Praktykuje coaching jako filozofię sensownego życia i sztukę szczęścia. Od 2000 roku prowadzi procesy rozwojowe oraz mentoring dla osób, zespołów i organizacji, które chcą wzmacniać swoją efektywność i kreatywność, rozwijając umiejętności osiągania satysfakcji (radości) poprzez świadome i twórcze rozwijanie swoich zasobów. Autorka Książki dla Ciebie, z której pochodzi ten artykuł.

Zobacz także: