Najprawdopodobniej jedyna rzecz w życiu, która zawsze zależy od Ciebie.

Praktyki to nic innego jak zwyczajne codzienne zachowania. Wykonujesz je niezależnie od tego, czy i jaką strategię obierzesz w dążeniu do realizacji swojego celu, niezależnie od stosowanych narzędzi, od Twoich nastrojów czy zmiennych momentów.

Istnieją takie praktyki, które zawsze są pomocne – warto je stosować, utrwalać, wzmacniać – one budują Ciebie i Twoją moc. Dzisiaj pokażemy, jak przydatną codzienną praktyką może być… Autonomia.

Autonomia, czyli – to Ty decydujesz!

Łatwo jest zwalać winę i przyczynę na okoliczności, innych ludzi, wychowanie, warunki życia, politykę, pogodę i co tam jeszcze…

Łatwo, ale zarazem jest to praktyka samobójcza – im bardziej oddajesz innym odpowiedzialność za siebie, tym mniej możesz. Znikasz, stajesz się pionkiem w cudzych rozgrywkach, liściem na wietrze, ofiarą zdarzeń.

Autonomia to nie jest prawo natury ani opis rzeczywistości – to twoja decyzja, że to ty decydujesz, że to ty przejmujesz odpowiedzialność za siebie.

Twoja autonomia zależy wyłącznie od Ciebie.

Drastycznym przykładem jest Victor Frankl, (przeczytaj jego książki, warto!). Nawet w ekstremalnie ograniczającym swobodę działania miejscu, jakim był obóz koncentracyjny, człowiek mógł zachować swoją autonomię. Wybór decyzji o tym, kim jest i co jest dla niego ważne. Wewnętrzną wolność mimo krańcowego zewnętrznego zniewolenia.

Autonomia jest decyzją.

Zaczyna się od uświadomienia sobie dwóch fundamentalnych prawd:

  • Że jeśli decydujesz, że to ty decydujesz – tak właśnie będzie.
  • Że jeśli zamiast tego, będziesz szukać odpowiedzialnych za swoje decyzje zewnętrznych osób, okoliczności, zdarzeń – utracisz swoją autonomię i poddasz się władaniu tych i coraz liczniejszych zewnętrznych osób, okoliczności, zdarzeń.

Trudny bywa odwrót z tej ścieżki, jednak zawsze pozostaje możliwy.

Wiele rzeczy nie zależy od ciebie, ale ta jedna – zawsze:
TY SAM/A – to, jakie działanie podejmiesz, to kim się stajesz, to do czego zdążasz.

Z radością i odwagą praktykuj swoją autonomię, nikt prócz  ciebie nie może ci jej podarować, nikt prócz ciebie nie jest w stanie cię jej pozbawić.


To była czwarta z pięciu codziennych praktyk, które możesz stosować, żeby budować siebie i swoją moc. Wypróbuj ją przez kolejny tydzień. Sprawdź, jak się z tym czujesz i czy praktykowanie radości na co dzień się sprawdza. Jeśli chcesz poznać praktyki, o których pisałem wcześniej – tolerancję, odwagę i radośćzajrzyj do kategorii Historie. Ludzie. Marzenia. A za tydzień poznasz ostatnią praktykę w tej serii – Wspólnotę.


 

Nie odchodź bez pożegnania!

Jeśli coś Cię poruszyło w powyższym tekście, nie odchodź proszę bez pożegnania! Każde udostępnienie, komentarz i lajk są dla mnie bardzo wartościową reakcją. Dzięki temu wiem, co mogę zrobić, żeby ten blog był coraz lepszy. Będę wdzięczny za każdą reakcję. Dziękuję!
Ewa Mukoid on EmailEwa Mukoid on FacebookEwa Mukoid on LinkedinEwa Mukoid on Youtube
Ewa Mukoid
Coach MCC ICF, mentor, założycielka Instytutu Mukoid. Doktor nauk humanistycznych, filozof i przedsiębiorca, autorka książek i artykułów. Praktykuje coaching jako filozofię sensownego życia i sztukę szczęścia. Od 2000 roku prowadzi procesy rozwojowe oraz mentoring dla osób, zespołów i organizacji, które chcą wzmacniać swoją efektywność i kreatywność, rozwijając umiejętności osiągania satysfakcji (radości) poprzez świadome i twórcze rozwijanie swoich zasobów. Autorka Książki dla Ciebie, z której pochodzi ten artykuł.

Zobacz także