Szkoła rodzenia. Czy wiedza z niej wyniesiona wystarcza w pierwszych 100 dniach życia Maluszka? (wyniki ankiety)

Aż 95% mam, które uczestniczyły szkołach rodzenia, sięgało również do Internetu w pierwszych tygodniach po porodzie pierwszego dziecka. Więcej ankietowanych mam (67%) deklaruje, że swoją wiedzę o rodzicielstwie w pierwszych 100 dniach po narodzinach pierwszego dziecka czerpało z Internetu niż ze szkoły rodzenia (38%).

Skąd to wiemy i co z tego wynika?

Jak zrealizowałem ankietę?

Ankietę przeprowadziłem Internecie w dniach 7-9/10/2018 roku w czterech dużych grupach rodzicielskich na Facebooku o różnym profilu demograficznym i ekonomicznym:
– Polskie mamy (Rodzice) w Niemczech
– Nowoczesna mama, nowoczesny tata
– Świadome rodzicielstwo
– Rodzice RIE – wychowanie dzieci z szacunkiem i zaufaniem

Wzięło w niej udział w sumie 778 respondentek, które zostały poproszone o zaznaczenie jednej z czterech odpowiedzi:

  • Nie byłam w szkole rodzenia i w pierwszych 100 dniach w ogóle nie szukałam informacji w Internecie.
  • Nie byłam w szkole rodzenia, ale w pierwszych 100 dniach po narodzinach szukałam informacji w Internecie.
  • Byłam w szkole rodzenia i oprócz tego w pierwszych 100 dniach po narodzinach szukałam informacji w Internecie.
  • Byłam w szkole rodzenia i przez pierwsze 100 dni nie szukałam żadnych informacji w Internecie.

Tak wyglądają zsumowane wyniki:

Dlaczego mamy, które ukończyły szkołę rodzenia sięgają potem do Internetu?

Mamy, które korzystały ze szkoły rodzenia a mimo to sięgały do Internetu szukając informacji po narodzinach dziecka, wyjaśniały ten fakt najczęściej potrzebą znalezienia odpowiedzi na konkretne problemy, o których nie było mowy w czasie zajęć w szkole. Przykłady obejmowały m in. pielęgnację skóry noworodka, alergie pokarmowe, kolki, przewożenie dzieci w fotelikach, dobór łóżeczka itp.
Inne mamy podkreślały z kolei, że w ciągu kilku miesięcy od ukończenia szkoły rodzenia do porodu wiele informacji wypadło im z głowy, a nawet, że niektóre okazały się błędne lub bardzo subiektywne.

Poniżej cytuję kilka dosłownych komentarzy:

Szkoła rodzenia to tylko jeden punkt widzenia. A nóż można zrobić coś inaczej, lepiej niż pokazują na zajęciach.

Gdybym na szkole rodzenia poprzestała z czerpaniem wiedzy to myślę, że byłabym typową matką, która uważa „jedzo, to żyjo”. W szkole rodzenia są powielane mity. Polecane są tam firmy słoiczkowe. Dostałam całą torbę z próbkami emolientów. Na szczęście poszłam tam tylko po to, aby posłuchać rad dotyczących akcji porodowej.

Pomimo, że byłam na kilkunastu zajęciach w danej trudnej sytuacji mało pamiętałam. Ponadto w szkole rodzenia przekazywane informacje były w wielu przypadkach subiektywne.

Co ciekawego wynika z tej ankiety?

Po pierwsze wyniki pokazały, że wybieramy grupy rodzicielskie nieprzypadkowo.

Należę do wszystkich czterech grup. I chociaż widzę inne tematy, które się w nich pojawiają, to trudno było mi wyrokować, czym te grupy się różnią. A już szczególnie, czym różnią się ich członkowie. Teraz już wiem na pewno, że jest jedna bardzo charakterystyczna różnica. Ta różnica polega na przekonaniu o sensowności pozyskiwania wiedzy na temat rodzicielstwa ze Szkoły Rodzenia lub Internetu.

Okazuje się, że znacznie ponad połowa ankietowanych w grupach Polskie mamy (Rodzice) w Niemczech (63%) i Nowoczesna mama, nowoczesny tata (57%) deklaruje, że przy okazji pierwszego dziecka nie uczęszczało do Szkoły Rodzenia i jednocześnie nie szukało żadnej wiedzy w Internecie. W ten sam sposób odpowiedziało zaledwie 11% członków grupy Świadome rodzicielstwo i 5% Rodzice RIE – wychowanie dzieci z szacunkiem i zaufaniem.

Z kolei odpowiedzią, która otrzymała najwięcej głosów w grupach Świadome rodzicielstwo (48%) i Rodzice RIE – wychowanie dzieci z szacunkiem i zaufaniem (65%), było stwierdzenie, że przy okazji pierwszego dziecka ankietowana mama uczęszczała do Szkoły Rodzenia a oprócz tego szukała wiedzy w Internecie. W ten sposób odpowiedziało zaledwie 8% członków grupy Polskie mamy (Rodzice) w Niemczech i 13% Nowoczesna mama, nowoczesny tata.

Innym wnioskiem z powyższych danych jest też fakt, że albo zależy nam na zdobywaniu wiedzy i szukamy jej wszędzie i bez ustanku, albo polegamy głównie na intuicji i rozmowach z rodziną czy znajomymi.

O tym też świadczy fakt, że aż 95% mam, które skończyły szkołę rodzenia, nie poprzestały na tym. Nadal doszkalały się potem samodzielnie w sieci. Ja również należę do tej grupy. I powiem szczerze brakowało mi wtedy miejsca, gdzie mógłbym kompleksowo zaznajomić się z podstawowymi informacjami, które większość rodziców sobie zadaje na początku tej drogi. Na przykład jak dbać o pępek, jak trzymać w kąpieli, dlaczego moja żona przestała się mną chwilowo interesować, jak myć uszy dziecka, jak najlepiej wspierać żonę w połogu i wiele innych… Byłem skazany na szukanie w przeróżnych miejscach. Porady często nie były podpisywane żadnym nazwiskiem albo sponsorowały je wielkie korporacje. A jeśli już pochodziły z zaufanego źródła, koncentrowały się na wąskim temacie.

Dlatego mówiąc szczerze po przygotowaniu kursu Pierwsze 100 dni z Maluszkiem zazdroszczę świeżo upieczonym rodzicom, że mają teraz ciekawą nową opcję zdobycia pożytecznej wiedzy.

Pozwól dziecku być - książka RIE
Tomasz Smaczny on EmailTomasz Smaczny on FacebookTomasz Smaczny on InstagramTomasz Smaczny on LinkedinTomasz Smaczny on Youtube
Tomasz Smaczny
Nazywam się Tomasz Smaczny. Rodzicielstwo w duchu RIE (raj) to mój smaczny sposób na życie. Wspieram mamy i tatów w podejmowaniu najlepszych decyzji dotyczących wychowania swoich pociech. Żebyś jako rodzic miał więcej frajdy, spokoju, luzu i spełnienia. Robię to w oparciu o nurt rodzicielski RIE (czytaj: raj), który jako pierwszy konsekwentnie promuję publicznie w Polsce, oraz o wieloletnią praktykę coachingową. Sam jestem tatą pięciooletniej Tosi i doskonale wiem, że dużo łatwiej jest mówić niż robić.
Dlaczego to robię? Przeczytaj moją historię...

Zobacz także:

O czym gadają faceci w grupie Lepszy Tata?

O czym gadają faceci w grupie Lepszy Tata?

Mija już rok, odkąd z Jarkiem Kanią z Ojcowskej Strony Mocy założyliśmy fejbukową grupę wspierających się ojców: Lepszy Tata -...
Read More
5 skutecznych sposobów na wyrzucenie z przedszkola w trakcie adaptacji dziecka.  (historia prawdziwa)

5 skutecznych sposobów na wyrzucenie z przedszkola w trakcie adaptacji dziecka. (historia prawdziwa)

11 czerwca 2019 roku w (Nie)Kochanym Przedszkolu w Krakowie Pani Dyrektor zasugerowała nam, abyśmy zmienili placówkę naszej niespełna trzyletniej córce,...
Read More
W jakim wieku najlepiej zostać ojcem?

W jakim wieku najlepiej zostać ojcem?

Niedawno miałem przyjemność być gościem Jarka Kani w podcaście "Ojcowska Strona Mocy". Zostaliśmy ojcami w zupełnie różnym wieku: Jarek mając...
Read More
Minimalistyczna wyprawka dla noworodka.

Minimalistyczna wyprawka dla noworodka.

"Im mniej, tym lepiej." to motto bardzo bliskie mojemu sercu. Dlatego kiedy na moim ulubionym portalu dla rodziców - Ładne...
Read More
O tym, dlaczego warto ufać dziecku bardziej niż sobie, czyli historia zaginionego kotka.

O tym, dlaczego warto ufać dziecku bardziej niż sobie, czyli historia zaginionego kotka.

Nasza Tosia przez ponad pół swojego dwuipółrocznego życia miała przyjaciela – Kotka Psotka. Kotek Psotek był szary, mięciutki, miauczał po...
Read More
: Relacje rodzinne oczyma Taty