Żeby wygrać, uznaj rację drugiej strony. Prawda czy fałsz? Tydzień 11.

To jest artykuł z cyklu W 12 tygodni do Twojego wymarzonego roku 2018. Jesteś tu pierwszy raz? Nie przejmuj się! Możesz zacząć w dowolnym momencie.

Najlepiej jest iść tak, żeby dojść tam, gdzie się chce i w czasie, który się na to przeznaczyło. A jeszcze przy okazji czerpać radość z drogi. Dobrze jest mieć wypróbowanych towarzyszy podróży, praktyczny plan i odpowiedni bagaż. A kiedy się dojdzie do celu – wiedzieć co dalej.

Zapraszam cię na pewne sprawdzone tropy, z których możesz skorzystać, by iść bezpiecznie i dojść szczęśliwie. Dzisiejszym tropem jest Strategia Tai-Chi.

To oparta na chińskiej filozofii yin / yang strategia komplementarności przeciwieństw:

Zawsze muszą być dwa  przeciwne bieguny:

  • Pojedyncza dłoń nie zaklaszcze.
  • Gdzie jest prawe musi być i lewe.
  • Kiedy jedno zbytnio przeważa, lub sztucznie zostaje odcięte od swojego przeciwieństwa, wtedy z pewnością to drugie wkrótce weźmie odwet.

„Historia kołem się toczy”. „Raz na wozie, raz pod wozem” – to ludowe mądrości wyrażające wizję leżącą u podstaw tej strategii.

A chrześcijański filozof, Blaise Pascal, powiada: „Człowiek nie pokazuje swej wielkości przez to, iż pozostaje na jednym krańcu, ale przez to, że dotyka dwóch naraz i wypełnia przestrzeń między nimi”.

To strategia dostrzegania przeciwnej strony, brania pod uwagę tego, czemu się zaprzecza lub co się zwalcza, uznawania racji przeciwnika, racji pokonanego.

Trudna, przyznaję, szczególnie kiedy górują emocje… Ale może warta zastanowienia w Dzień Wigilijny?


Znaleźć odpowiednie strategie postępowania – to coś więcej niż sprawnie stosować narzędzia i techniki. To wypracować w sobie pewne i trwałe umiejętności, pozwalające skutecznie działać (reagować i „pro-agować). Przyswajaj sobie te, które Ci się sprawdzają. Twoje strategie stają się częścią Ciebie, a wraz z praktyką stają się Twoim charakterem. Za tydzień poznasz nowe narzędzie, które może Ci pomóc w podróży przez mniejsze lub większe życiowe zmiany – Strategię Kaizen.


Ewa Mukoid on EmailEwa Mukoid on FacebookEwa Mukoid on LinkedinEwa Mukoid on Youtube
Ewa Mukoid
Coach MCC ICF, mentor, założycielka Instytutu Mukoid. Doktor nauk humanistycznych, filozof i przedsiębiorca, autorka książek i artykułów. Praktykuje coaching jako filozofię sensownego życia i sztukę szczęścia. Od 2000 roku prowadzi procesy rozwojowe oraz mentoring dla osób, zespołów i organizacji, które chcą wzmacniać swoją efektywność i kreatywność, rozwijając umiejętności osiągania satysfakcji (radości) poprzez świadome i twórcze rozwijanie swoich zasobów. Autorka Książki dla Ciebie, z której pochodzi ten artykuł.

Zobacz także:

recent_post_slider category="61" limit="5" design="design-3" hide_post="3794"