Społeczność RIE w Polsce

RIE jest w Polsce mało znane, ale są w naszym kraju osoby i organizacje, które propagują ten nurt rodzicielski i działają w jego duchu.
Poniżej znajdziesz ich listę w porządku alfabetycznym.


corobickiedydziecko.pl Justyna Borzucka

Rodzaj działalności: blog

Miejsce działalności: online

Justyna jest potrójną mamą, która nieustannie poszerza swoją wiedzę o rozwoju dzieci i praktykuje RIE od 2017 roku. W 2020 ukończyła kurs RIE® Foundations: Theory and Observation™ prowadzony przez organizację RIE z Los Angeles. 

Na blogu publikuje podpowiedzi, jak radzić sobie z różnymi dziecięcymi zachowaniami w duchu rodzicielstwa RIE — opierając się na szacunku i zaufaniu wobec dziecka. 

Dziecko nie chce się ubierać? Nie współpracuje? Niechętnie bawi się samo? Ma trudne napady złości? Justyna podpowiada, jak można wesprzeć dzieci w tych i wielu innych sytuacjach, akceptując ich emocje i jednocześnie zachowując własne granice. Dzieli się nie tylko teoretyczną wiedzą, ale także własnymi historiami z życia codziennego.


Rodzic Lider – Joanna Bzdzion

Rodzaj działalności: konsultacje oraz warsztaty dla rodziców, firm i przedszkoli

Miejsce działalności: online, Wrocław

Wspólnie z rodzicami Joanna pracuje nad tym, aby byli spokojniejsi — tak na co dzień, czerpiąc radość z bycia rodzicem, jak i w kontekście przyszłości swoich dzieci.

Jej podstawowy cel to sprawić, żeby rodzice czuli się w relacjach z dziećmi pewni siebie i pewni swoich decyzji. Dlatego dostarcza praktyczną wiedzę, jak radzić sobie z rodzicielskimi wyzwaniami. Zachęca do rozmów z dziećmi i uważności. I przede wszystkim wierzy, że słowa mają moc i są najlepszym, zawsze dostępnym narzędziem do budowania relacji z dzieckiem.

Pod marką Rodzic-lider Joanna tworzy warsztaty dla rodziców i produkty, wspierające budowanie relacji z dziećmi. Organizuje takie spotkania nie tylko w formie indywidualnych konsultacji, ale także w firmach czy przedszkolach. W swoich działaniach opiera się na metodzie RIE.


Smarty Cyfrowe – Jola i Jarek Kania

Miejsce działalności: online, Polska

Rodzaj działalności: edukacja cyfrowa dla rodziców

Jarek i i Jola wierzą, że w obecnych czasach, edukacja cyfrowa jest jednym z ważniejszych wyzwań zarówno dla rodziców, jak i wychowawców. Aby pomóc rodzicom i dzieciom w przyjaznym poznawaniu świata cyfrowego stworzyli Smarty – innowacyjne narzędzie do edukacji cyfrowej, które dorośli mogą (a nawet powinni) czytać razem z dziećmi.

Smarty to Więcej Niż Książka, którą dla wygody użytkowania i lepszych efektów, Jola z Jarkiem podzielili na 60 kart w kształcie smartfona (razem 120 stron).

Informacje i przykłady zawarte w sześciu tematycznych rozdziałach w praktyczny i przyjazny sposób pomogą Twoim dzieciom:

  • bezpiecznie poruszać się po cyfrowym świecie,
  • budować dobre nawyki cyfrowe,
  • zrozumieć róźnice między światem cyfrowym i rzeczywistym.

Jeśli znasz więcej miejsc i osób w Polsce, których działalność jest zgodna z duchem RIE, powiedz mi o nich! Twórzmy wspólnie społeczność RIE w Polsce. Pisz na: tomasz@tastywayoflife.com