Moja historia

Nazywam się Tomasz Smaczny.
Rodzicielstwo w duchu RIE (raj) to mój smaczny sposób na życie.

Wspieram mamy i tatów w podejmowaniu najlepszych decyzji dotyczących wychowania swoich pociech. Żebyś jako rodzic miał więcej frajdy, spokoju, luzu i spełnienia. Robię to w oparciu o nurt rodzicielski RIE (czytaj raj), który jako pierwszy konsekwentnie promuję publicznie w Polsce, oraz o wieloletnią praktykę coachingową. Sam jestem tatą pięcioletniej Tosi i doskonale wiem, że dużo łatwiej jest mówić niż robić 😉


Kliknij do interesującej Cię sekcji:

  1. Moja historia, czyli dlaczego zająłem się rodzicielstwem?
  2. Zasoby Tasty Way of Life, czyli co i gdzie tu konkretnie znajdę?
  3. Media, czyli gdzie jeszcze mnie można zobaczyć, usłyszeć i o mnie poczytać?
  4. Kontakt i współpraca

Moja historia, czyli dlaczego zająłem się rodzicielstwem?

Żyłem intensywnie

W ciągu 40+ lat przeżyłem całkiem sporo. Jestem magistrem ekonomii, stosunków międzykulturowych, ukończyłem doktoranckie studia socjologiczne oraz podyplomowe na kierunku Psychologia Dzieci i Młodzieży. Przez siedemnaście lat zajmowałem się marketingiem i reklamą w dużych korporacjach. Zarządzałem kilku i kilkudziesięcioosobowymi zespołami, również w środowisku międzynarodowym. Byłem pochłonięty konfkolami, dedlajnami, kolacjami służbowymi i ciągłymi wyjazdami. Poza pracą zdobywałem Koronę Ziemi, do której ukończenia brakuje mi tylko Everestu. Podróżowałem na wszystkie kontynenty, łącznie z Antarktydą. Jeździłem na nartach, nurkowałem, skakałem ze spadochronem i pływałem na wakeboardzie. Ukończyłem maraton i 1/2 Ironmana. Uzyskałem też certyfikat coacha organizacji ICF. Jak widzisz, działo się…

Aż w wieku 41 lat po raz pierwszy zostałem ojcem

Na świat przyszła Tosia… I świat się zatrzymał… Postanowiłem przerwać pracę, żeby być bliżej niej, spędzać więcej czasu z rodziną i rozwijać się jako tata. Na urlopie rodzicielskim spędziłem niemal rok. Bardzo chciałem jak najlepiej zrozumieć tę małą istotkę, która pojawiła się w moim życiu. Dotrzeć do niej, nawiązać relację. Podświadomie czułem, że im wcześniej zacznę budować z nią więź, tym silniejsza będzie ona w przyszłości.

Nie ufałem swojej męskiej intuicji, więc chciałem się jak najwięcej dowiedzieć. Wertowałem książki, czytałem blogi, sięgałem do źródeł polskich i zagranicznych. Starałem się znaleźć wiedzę i poznać umiejętności, które pomogłoby mi jak najbardziej zbliżyć się do mojej córki i pomóc jej w bezpiecznym odnalezieniu się w nowym dla niej świecie. Tak natrafiłem na RIE (czytaj raj, skrót od Resources for Infant Educarers), rozwijane od niemal 75 lat podejście do dzieci oparte na głębokim szacunku i zaufaniu. W RIEu odnalazłem zaufanego przewodnika na swojej rodzicielskiej ścieżce, który ciągle mnie inspiruje, wspiera i wskazuje kierunek. Swoimi prywatnymi odkryciami i przemyśleniami zacząłem dzielić się na blogu. Bez większego planu na to, co z tego wyniknie. Aż przyszedł moment przełomu…

Pierwszego dnia po powrocie do pracy zostałem zwolniony

Byłem zszokowany obrotem sytuacji a przy okazji zrozumiałem też, co czują mamy wracające z macierzyńskiego. Przyszedł czas trudnego wyboru. Wracać do korporacyjnego świata w jakimś innym miejscu, co da rodzinie bezpieczeństwo finansowe? Czy zrealizować własne marzenie o projekcie zawodowym, który da mi mnóstwo satysfakcji i realnie przysłuży się innym ludziom? Wybrałem to drugie. Wybrałem rodzicielstwo jako smaczny sposób na życie – Tasty Way of Life.

Dzisiaj wspieram rodziców swoją wiedzą na temat RIE oraz praktyką coachingową

Po kilku latach samodzielnego zgłębiania RIE, w 2020 roku zdecydowałem się na ukończenie kursu RIE Foundations organizowany przez organizację RIE w Los Angeles, jako jedna z pierwszych osób z Polski. Chcąc dalej podnosić swoje kwalifikacje w 2021 zostałem absolwentem studiów podyplomowych Psychologia Dzieci i Młodzieży na Unwersytecie SWPS.
Mało który rodzic w naszym kraju o RIE słyszał, chociaż wielu stosuje je intuicyjnie! A tymczasem jest to doskonale obadana metoda wychowawcza, która z Węgier zawędrowała do Stanów Zjednoczonych a stamtąd na świat. RIE postuluje głęboki szacunek do dziecka od pierwszego dnia i zaufanie w jego kompetencje. Tym mnie ujęła. Ale pozostaję tej metodzie wierny z innego powodu. RIE niczego rodzicowi nie narzuca. Zachęca do czerpania z niej tyle, ile potrzeba i ile Ci pasuje. Czy lubisz, kiedy mówi Ci się, jak masz postąpić z dziećmi w danej sytuacji? Ja nie. A poza tym to bezsensowne. Nikt nie zna dziecka i nie widzi wszystkich aspektów danej sytuacji lepiej niż jego podstawowy opiekun. Możesz zatem spodziewać się wskazówek (często bardzo szczegółowych!) i inspiracji, ale nie traktuj ich nigdy jak gotowe rozwiązania przeznaczone dla Ciebie. Weź z nich wszystko, część lub nic. Jestem przekonany, że to zawsze Ty możesz podjąć najlepsze decyzje dotyczące własnego dziecka.

Zasoby Tasty Way of Life, czyli co i gdzie tu konkretnie znajdę?

Pierwsza polska książka w duchu RIE – „Pozwól dziecku być”

Wreszcie doczekaliśmy się pierwszej drukowanej publikacji w duchu rodzicielstwa RIE! Nad poradnikiem „Pozwól dziecku być” pracowałem prawie trzy lata. Sam go również wydałem, dlatego nie znajdziesz w go księgarniach. Książkę nabyć można wyłącznie przez witrynę PozwolDzieckuByc.pl, na której znajdziesz też obszerne informacje o poradniku.

Pozwól dziecku być - książka RIE

Bezpłatny kurs w duchu rodzicielstwa RIE

Zadajesz sobie pytanie „co to jest to podejście raj”? Specjalnie z taką myślą stworzyłem bezpłatny kurs email. Poznasz w nim 7 filarów RIE w teorii i praktyce. Dostaniesz 9 maili (raz na 2 tygodnie), 9 wiodących artykułów, 7 wyzwań i 36 linków do materiałów dodatkowych. Strona rejestracji i dokładny opis kursu dostępna jest pod tym linkiem.

Najczęstsze tematy i lupka

Interesuje cię konkretny rodzicielski temat? Na blogu jest ponad 180 artykułów, więc ich przeglądanie ręczne mija się z celem. Jeśli pamiętasz chociaż fragment tytułu artykułu, skorzystaj z lupki wyszukiwania. Natomiast kiedy zechcesz znaleźć wszystkie publikacje na konkretny temat, np. „emocje”, „histeria” czy „granice”, na dowolnej stronie przewiń w dół do listy „Najczęstsze tematy” i kliknij na interesujący cię tag. Opisałem nimi wszystkie artykuły.

Grupa FB – „Rodzice RIE – wychowanie dzieci z szacunkiem i zaufaniem”

Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami o codziennych wyzwaniach, poradzić się lub udzielić innym wsparcia w duchu RIE? Dołącz do jedynej w kraju społeczności rodziców zainteresowanych podejściem RIE.

Grupa FB – „Lepszy Tata – ojcowskie inspiracje”

Jesteś tatą i chcesz rozwijać się w ojcostwie doborowym towarzystwie? Zapraszam do najdynamiczniej rozwijającej się grupy ojcowskiej w Polsce.  Uwaga! Grupa otwarta jest tylko dla mężczyzn, dlatego przepraszam wszystkie mamy. Zaproście swoich partnerów!

Opinie, nowości i humor na Fejsie

Chcesz znać moją opinię o bieżących wydarzeniach, które dotyczą rodzicielstwa? Być na bieżąco z publikacjami i inicjatywami? Pośmiać się i pogadać? Polub profil Tomasz Smaczny – Tasty Way of Life na Facebooku

Prywatne chwile na Insta

Chcesz zobaczyć, jak spędzamy czas z Tosią? Nasze prywatne chwile zobaczysz tylko na Instagramie – tastywayoflife.

Męskie gadanie na YouTube

Wolisz oglądać niż czytać? Chcesz poznać opinie oraz wskazówki moich gości, ekspertów oraz obejrzeć lajwy, które publikujemy z Jarkiem Kanią (Ojcowska Strona Mocy) na grupie ojcowskiej Lepszy Tata? Odwiedź kanał Tasty Way of Life na YouTube.

Webinary i warsztaty rodzicielskie dla firm na LinkedIN

Myślisz o zorganizowaniu warsztatu lub webinaru o tematyce rodzicielskiej dla pracowników/rodziców w Twojej firmie? Zajrzyj na mój profil na LinkedIN. Przejrzyj publikacje i opinie klientów.

Kurs wideo „Pierwsze 100 dni z Maluszkiem”

Przyszłych lub świeżo upieczonych rodziców zapraszam na kurs wideo “Pierwsze 100 dni z Maluszkiem”. Kurs jest o tym, jak spokojnie i kompetentnie zaznajomić się z Maluszkiem i dostosować do zmian. Wraz z położną Moniką Wójcik, Położną Roku 2017 i Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym, przystępnie omawiamy i pokazujemy wszystkie aspekty istotne w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Media, czyli gdzie jeszcze mnie można zobaczyć, usłyszeć i o mnie poczytać?

TV

Pytanie na Śniadanie TVP – Wsparcie partnera po ciąży. Dlaczego jest tak ważne?
Dzień Dobry TVN – Z dzieckiem do toalety – damskiej czy męskiej?
Mamma Mia Polsat Rodzina – O filozofii rodzicielskiej RIE
(drugie wejście od 12:09)
Pytanie na Śniadanie TVP – Jak przetrwać 100 pierwszych dni z dzieckiem?

PRASA I ARTYKUŁY W SIECI

Wyborcza.biz – „Urlop tacierzyński. Brać? Nie brać?”
Noizz.pl – „Było trudno, ale cudownie”. Ojcowie opowiadają nam o urlopie rodzicielskim.
Gazeta.pl – „Mały kosmita, z którym nie wiem, co mam zrobić”. Ojcowie radzą, jak być z dzieckiem od początku
Team Rodzina – Przewodnik „Facet na 100 PRO”, czyli jak czerpać z ojcostwa pełną piersią
Team Rodzina – Tata nie idealny, ale coraz lepszy
RadioZet.pl – Metoda RIE. Jak według niej wychowywać dziecko – recenzja książki
Team Rodzina – Recenzja książki „Pozwól dziecku być”
Dad HERO – Lepszy tata, czyli jaki?
Rzeczpospolita – Koniec prowizorki
Gość Niedzielny – Tata na sto procent
Ładne Bebe – Co nas ratuje po porodzie?
egaga – Pierwsze 100 dni z Maluszkiem. Niezależny kurs online dla świeżo upieczonych rodziców
Noizz.pl – „Było trudno, ale cudownie”. Ojcowie opowiadają nam o urlopie rodzicielskim.
Gazeta.pl – „Mały kosmita, z którym nie wiem, co mam zrobić”. Ojcowie radzą, jak być z dzieckiem od początku
Team Rodzina – Przewodnik „Facet na 100 PRO”, czyli jak czerpać z ojcostwa pełną piersią
Team Rodzina – Tata nie idealny, ale coraz lepszy
RadioZet.pl – Metoda RIE. Jak według niej wychowywać dziecko – recenzja książki
Team Rodzina – Recenzja książki „Pozwól dziecku być”
Dad HERO – Lepszy tata, czyli jaki?
Rzeczpospolita – Koniec prowizorki
Gość Niedzielny – Tata na sto procent
Ładne Bebe – Co nas ratuje po porodzie?
egaga – Pierwsze 100 dni z Maluszkiem. Niezależny kurs online dla świeżo upieczonych rodziców

RADIO

Chilli Zet – Plac Zabaw – Tomasz Smaczny o nurcie RIE i książce „Pozwól dziecku być”
Polskie Radio Dzieciom – Strefa Rodzica – Szanuj, ufaj, obserwuj. Rodzicielstwo w duchu RIE
PR3 – Projekt Tata 3 – O czym jest RIE?
PR3 – Projekt Tata 3 – Pierwsze 100 dni z Maluszkiem
Polskie Radio Dzieciom – Strefa Rodzica – Pierwsze 100 dni Maluszka

PODCASTY I WIDEO

Team Rodzina – Rodzicielstwo jako szkoła przywództwa
Rodzic Lider – Jak nie zgubić dziecka w (za)bieganiu – wywiad z Tomaszem Smacznym, autorem pierwszej polskiej książki w duchu RIE
Ojcowska Strona Mocy – Jak uczyć dziecko samodzielności?
Team Rodzina – Tata tylko od zabawy?
Nowoczesny Lider – Jak uważne rodzicielstwo pomaga rozwinąć się liderom?
Napędzani Marzeniami – Jak wspierać dzieci w realizacji marzeń?
Lidia Piechota ExtreMama – Rodzicielstwo RIE
Ojcowska Strona Mocy – Rodzicielstwo RIE i idealny wiek, by zostać ojcem
Hey Mama – Zasmakuj rodzicielstwa RIE

Kontakt i współpraca

Być może masz sugestie, pomysły albo komentarze, którymi chciałbyś się ze mną podzielić. A może masz pomysł na wspólny projekt – non-profit, barterowy albo komercyjny. Moje 17 lat doświadczenia w marketingu i reklamie dużych korporacji z pewnością zaowocuje odpowiedzialną, kreatywną współpracą i zrozumieniem wzajemnych potrzeb. Nie wahaj się, z przyjemnością przeczytam Twoją wiadomość i obiecuję na nią odpowiedzieć. Pisz na: tomasz@tastywayoflife.com

Cieszę się z Twoich odwiedzin i dziękuję za zaufanie!

Tomasz „Tasty” Smaczny