Moja historia

Nazywam się Tomasz Smaczny.
Rodzicielstwo w duchu RIE (raj) to mój smaczny sposób na życie.

Wspieram mamy i tatów w podejmowaniu najlepszych decyzji dotyczących wychowania swoich pociech. Żebyś jako rodzic miał więcej frajdy, spokoju, luzu i spełnienia. Robię to w oparciu o podejście rodzicielskie RIE (czytaj raj), które jako pierwszy konsekwentnie promuję publicznie w Polsce, oraz o wieloletnią praktykę coachingową. Sam jestem tatą czteroletniej Tosi i doskonale wiem, że dużo łatwiej jest mówić niż robić 😉


Kliknij do interesującej Cię sekcji:

1) Moja historia, czyli dlaczego zająłem się rodzicielstwem?
2) Zasoby Tasty Way of Life, czyli co i gdzie tu konkretnie znajdę?
3) Media, czyli gdzie jeszcze mnie można zobaczyć, usłyszeć i o mnie poczytać?
4) Kontakt i współpraca.


Moja historia, czyli dlaczego zająłem się rodzicielstwem?

Żyłem intensywnie

W ciągu 40+ lat przeżyłem całkiem sporo. Jestem magistrem ekonomii, stosunków międzykulturowych i ukończyłem doktoranckie studia socjologiczne. Przez siedemnaście lat zajmowałem się marketingiem i reklamą w dużych korporacjach. Zarządzałem kilku i kilkudziesięcioosobowymi zespołami, również w środowisku międzynarodowym. Byłem pochłonięty konfkolami, dedlajnami, kolacjami służbowymi i ciągłymi wyjazdami. Poza pracą zdobywałem Koronę Ziemi, do której ukończenia brakuje mi tylko Everestu. Podróżowałem na wszystkie kontynenty, łącznie z Antarktydą. Jeździłem na nartach, nurkowałem, skakałem ze spadochronem i pływałem na wakeboardzie. Ukończyłem maraton i 1/2 Ironmana. Uzyskałem też certyfikat coacha organizacji ICF. Jak widzisz, działo się…

Aż w wieku 41 lat po raz pierwszy zostałem ojcem

Na świat przyszła Tosia… I świat się zatrzymał… Postanowiłem przerwać pracę, żeby być bliżej niej, spędzać więcej czasu z rodziną i rozwijać się jako tata. Na urlopie rodzicielskim spędziłem niemal rok. Bardzo chciałem jak najlepiej zrozumieć tę małą istotkę, która pojawiła się w moim życiu. Dotrzeć do niej, nawiązać relację. Podświadomie czułem, że im wcześniej zacznę budować z nią więź, tym silniejsza będzie ona w przyszłości.

Nie ufałem swojej męskiej intuicji, więc chciałem się jak najwięcej dowiedzieć. Wertowałem książki, czytałem blogi, sięgałem do źródeł polskich i zagranicznych. Starałem się znaleźć wiedzę i poznać umiejętności, które pomogłoby mi jak najbardziej zbliżyć się do mojej córki i pomóc jej w bezpiecznym odnalezieniu się w nowym dla niej świecie. Tak natrafiłem na RIE (czytaj raj, skrót od Resources for Infant Educarers), rozwijane od niemal 75 lat podejście do dzieci oparte na głębokim szacunku i zaufaniu. W RIEu odnalazłem zaufanego przewodnika na swojej rodzicielskiej ścieżce, który ciągle mnie inspiruje, wspiera i wskazuje kierunek. Swoimi prywatnymi odkryciami i przemyśleniami zacząłem dzielić się na blogu. Bez większego planu na to, co z tego wyniknie. Aż przyszedł moment przełomu…

Pierwszego dnia po powrocie do pracy zostałem zwolniony

Byłem zszokowany obrotem sytuacji a przy okazji zrozumiałem też, co czują mamy wracające z macierzyńskiego. Przyszedł czas trudnego wyboru. Wracać do korporacyjnego świata w jakimś innym miejscu, co da rodzinie bezpieczeństwo finansowe? Czy zrealizować własne marzenie o projekcie zawodowym, który da mi mnóstwo satysfakcji i realnie przysłuży się innym ludziom? Wybrałem to drugie. Wybrałem rodzicielstwo jako smaczny sposób na życie – Tasty Way of Life.

Dzisiaj wspieram rodziców swoją wiedzą na temat RIE oraz praktyką coachingową

Po kilku latach samodzielnego zgłębiania RIE, zdecydowałem się na ukończenie kurs RIE Foundations organizowany przez organizację RIE w Los Angeles, jako jedna z pierwszych osób z Polski. Mało który rodzic w naszym kraju o RIE słyszał, chociaż wielu stosuje je intuicyjnie! A tymczasem jest to doskonale obadana metoda wychowawcza, która z Węgier zawędrowała do Stanów Zjednoczonych a stamtąd na świat. RIE postuluje głęboki szacunek do dziecka od pierwszego dnia i zaufanie w jego kompetencje. Tym mnie ujęła. Ale pozostaję tej metodzie wierny z innego powodu. RIE niczego rodzicowi nie narzuca. Zachęca do czerpania z niej tyle, ile potrzeba i ile Ci pasuje. Czy lubisz, kiedy mówi Ci się, jak masz postąpić z dziećmi w danej sytuacji? Ja nie. A poza tym to bezsensowne. Nikt nie zna dziecka i nie widzi wszystkich aspektów danej sytuacji lepiej niż jego podstawowy opiekun. Możesz zatem spodziewać się wskazówek (często bardzo szczegółowych!) i inspiracji, ale nie traktuj ich nigdy jak gotowe rozwiązania przeznaczone dla Ciebie. Weź z nich wszystko, część lub nic. Jestem przekonany, że to zawsze Ty możesz podjąć najlepsze decyzje dotyczące własnego dziecka.

Zasoby Tasty Way of Life, czyli co i gdzie tu konkretnie znajdę?

Pierwsza polska książka o RIE

Wreszcie doczekamy się pierwszej drukowanej publikacji w duchu rodzicielstwa RIE! Pracowałem nad tą książką niemal dwa lata. W tej chwili jest w przygotowaniu, a prace produkcyjne idą pełną parą. Więcej o zawartości książki znajdziesz tutaj. Zapisz się, aby nie przegapić premiery (książka nie będzie dostępna w księgarniach) i zgarnąć bonus dla pierwszych czytelników.

Bezpłatny kurs w duchu rodzicielstwa RIE

Zadajesz sobie pytanie „co to jest to podejście raj”? Specjalnie z taką myślą stworzyłem bezpłatny kurs email. Poznasz w nim 7 filarów RIE w teorii i praktyce. Dostaniesz 9 maili (raz na 2 tygodnie), 9 wiodących artykułów, 7 wyzwań i 36 linków do materiałów dodatkowych. Strona rejestracji i dokładny opis kursu dostępna jest pod tym linkiem.

Najczęstsze tematy i lupka

Interesuje cię konkretny rodzicielski temat? Na blogu jest ponad 180 artykułów, więc ich przeglądanie ręczne mija się z celem. Jeśli pamiętasz chociaż fragment tytułu artykułu, skorzystaj z lupki wyszukiwania. Natomiast kiedy zechcesz znaleźć wszystkie publikacje na konkretny temat, np. „emocje”, „histeria” czy „granice”, na dowolnej stronie przewiń w dół do listy „Najczęstsze tematy” i kliknij na interesujący cię tag. Opisałem nimi wszystkie artykuły.

Grupa FB – „Rodzice RIE – wychowanie dzieci z szacunkiem i zaufaniem”

Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami o codziennych wyzwaniach, poradzić się lub udzielić innym wsparcia w duchu RIE? Dołącz do jedynej w kraju społeczności rodziców zainteresowanych podejściem RIE.

Grupa FB – „Lepszy Tata – ojcowskie inspiracje”

Jesteś tatą i chcesz rozwijać się w ojcostwie doborowym towarzystwie? Zapraszam do najdynamiczniej rozwijającej się grupy ojcowskiej w Polsce.  Uwaga! Grupa otwarta jest tylko dla mężczyzn, dlatego przepraszam wszystkie mamy. Zaproście swoich partnerów!

Opinie, nowości i humor na Fejsie

Chcesz znać moją opinię o bieżących wydarzeniach, które dotyczą rodzicielstwa? Być na bieżąco z publikacjami i inicjatywami? Pośmiać się i pogadać? Polub profil Tomasz Smaczny – Tasty Way of Life na Facebooku

Prywatne chwile na Insta

Chcesz zobaczyć, jak spędzamy czas z Tosią? Nasze prywatne chwile zobaczysz tylko na Instagramie – tastywayoflife.

Męskie gadanie na YouTube

Wolisz oglądać niż czytać? Chcesz poznać opinie oraz wskazówki moich gości, ekspertów oraz obejrzeć lajwy, które publikujemy z Jarkiem Kanią (Ojcowska Strona Mocy) na grupie ojcowskiej Lepszy Tata? Odwiedź kanał Tasty Way of Life na YouTube.

Webinary i warsztaty rodzicielskie dla firm na LinkedIN

Myślisz o zorganizowaniu warsztatu lub webinaru o tematyce rodzicielskiej dla pracowników/rodziców w Twojej firmie? Zajrzyj na mój profil na LinkedIN. Przejrzyj publikacje i opinie klientów.

Kurs wideo „Pierwsze 100 dni z Maluszkiem”

Przyszłych lub świeżo upieczonych rodziców zapraszam na kurs wideo “Pierwsze 100 dni z Maluszkiem”. Kurs jest o tym, jak spokojnie i kompetentnie zaznajomić się z Maluszkiem i dostosować do zmian. Wraz z położną Moniką Wójcik, Położną Roku 2017 i Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym, przystępnie omawiamy i pokazujemy wszystkie aspekty istotne w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Media, czyli gdzie jeszcze mnie można zobaczyć, usłyszeć i o mnie poczytać?

TV

Pytanie na Śniadanie TVP – Wsparcie partnera po ciąży. Dlaczego jest tak ważne?
Dzień Dobry TVN – Z dzieckiem do toalety – damskiej czy męskiej?
Mamma Mia Polsat Rodzina – O filozofii rodzicielskiej RIE.
(drugie wejście od 12:09)
Pytanie na Śniadanie TVP – Jak przetrwać 100 pierwszych dni z dzieckiem?

PRASA I ARTYKUŁY W SIECI

Rzeczpospolita – Koniec prowizorki.
Gość Niedzielny – Tata na sto procent.
Ładne Bebe – Co nas ratuje po porodzie?
egaga – Pierwsze 100 dni z Maluszkiem. Niezależny kurs online dla świeżo upieczonych rodziców.

RADIO

PR3 Projekt Tata 3 – O czym jest RIE?
PR3 Projekt Tata 3 – Pierwsze 100 dni z Maluszkiem.
Polskie Radio Dzieciom – Strefa Rodzica – Pierwsze 100 dni Maluszka.

PODCASTY I WIDEO

Nowoczesny Lider – Jak uważne rodzicielstwo pomaga rozwinąć się liderom?
Napędzani Marzeniami – Jak wspierać dzieci w realizacji marzeń?
Lidia Piechota ExtreMama – Rodzicielstwo RIE.
Ojcowska Strona Mocy – Rodzicielstwo RIE i idealny wiek, by zostać ojcem.
Hey Mama – Zasmakuj rodzicielstwa RIE.

Kontakt i współpraca

Być może masz sugestie, pomysły albo komentarze, którymi chciałbyś się ze mną podzielić. A może masz pomysł na wspólny projekt – non-profit, barterowy albo komercyjny. Moje 17 lat doświadczenia w marketingu i reklamie dużych korporacji z pewnością zaowocuje odpowiedzialną, kreatywną współpracą i zrozumieniem wzajemnych potrzeb. Nie wahaj się, z przyjemnością przeczytam Twoją wiadomość i obiecuję na nią odpowiedzieć. Pisz na: tomasz@tastywayoflife.com

Cieszę się z Twoich odwiedzin i dziękuję za zaufanie!

Tomasz “Tasty” Smaczny