Dlaczego warto praktykować radość na co dzień i 10 prostych wskazówek, jak to robić.

To jest artykuł z cyklu Praktyczna ścieżka smacznego życia. Jesteś tu pierwszy raz? Nie przejmuj się! Możesz zacząć w dowolnym momencie.

Praktyki to nic innego jak zwyczajne codzienne zachowania. Wykonujesz je niezależnie od tego, czy i jaką strategię obierzesz w dążeniu do realizacji swojego celu, niezależnie od stosowanych narzędzi, od Twoich nastrojów czy zmiennych momentów.

Istnieją takie praktyki, które zawsze są pomocne – warto je stosować, utrwalać, wzmacniać – one budują Ciebie i Twoją moc. Dzisiaj pokażemy, że bardzo wartościową codzienną praktyką może być… Radość.

Praktykuj w sobie radość.

Niekoniecznie wesołkowatość, która nieraz jest tylko maską zgryźliwości, szyderstwa czy lekceważenia.

Radość, którą wyraża taki podstawowy uśmiech, którym witasz ludzi i wydarzenia.

Radość, która pochodzi z takiego pierwotnego odczucia: dobrze że jestem, dobrze że jesteś.

To jak gdyby powiedzenie tak sobie i otaczającej rzeczywistości (także wtedy, gdy siebie i/lub tę rzeczywistość chcesz kształtować, budować, zmieniać na lepsze).

To obdarzenie siebie i rzeczywistości takim kredytem zaufaniaskoro jest tak jak jest, jest dobrze, a może być lepiej.

Możesz wzbudzać w sobie radość przypominając sobie o wszystkim dobrym, które cię spotkało, lub wyobrażając sobie to dobro, które zamierzasz zrobić.

Możesz pomóc sobie – uśmiechając się, nawet wtedy – a może zwłaszcza wtedy – gdy jest to trudne. Spróbuj! Zobaczysz, że uśmiech (nawet wymuszony, nawet przez łzy) naprawdę potrafi zmienić nasze spojrzenie na rzeczywistość.

Oczywiście fantastyczną metodą praktykowania radości jest zabawa, taniec, częsty kontakt z dziećmi i zwierzętami. Możesz wypracować w sobie podejście do życia jak do zabawy. Spróbuj! Włącz luzik 🙂

Praktykuj też radość jako kryterium dobra i sensu. Jeżeli nie jesteś w stanie wzbudzić w sobie radości w związku z czymś – to czy warto iść w tym kierunku?

Uwaga! Radość to nie wesołkowatość i nie bezduszny spokój: oczywiście zdarzają się w życiu chwile i sytuacje dotkliwej straty i głębokiego bólu – wtedy naturalną reakcją jest smutek. On nie umniejsza wartości praktyki radości, jest jej odwrotną ciemną stroną.

10 przykazań praktyki radości:

  1. Unikaj ponuraków, ludzi wiecznie niezadowolonych, krytykantów
  2. Nie narzekaj
  3. Nie użalaj się
  4. Nie porównuj się z innymi
  5. Nie śpiesz się, doceniaj urodę chwili, gdy jest piękna
  6. Korzystaj ze słońca, światła i przyrody
  7. Uśmiechaj się do swojego odbicia w lustrze
  8. Mów „dzień dobry” napotkanym osobom, także nieznajomym
  9. Czule witaj najbliższą osobę, za każdym razem, gdy ją spotkasz
  10. Całuj bliskich, przytulaj dzieci, głaszcz zwierzęta

To była pierwsza z pięciu codziennych praktyk, które możesz stosować, żeby budować siebie i swoją moc. Wypróbuj ją przez kolejny tydzień. Sprawdź, jak się z tym czujesz i czy praktykowanie radości na co dzień się sprawdza. A za tydzień poznasz kolejną praktykę – Odwagę.


Ewa Mukoid on EmailEwa Mukoid on FacebookEwa Mukoid on LinkedinEwa Mukoid on Youtube
Ewa Mukoid
Coach MCC ICF, mentor, założycielka Instytutu Mukoid. Doktor nauk humanistycznych, filozof i przedsiębiorca, autorka książek i artykułów. Praktykuje coaching jako filozofię sensownego życia i sztukę szczęścia. Od 2000 roku prowadzi procesy rozwojowe oraz mentoring dla osób, zespołów i organizacji, które chcą wzmacniać swoją efektywność i kreatywność, rozwijając umiejętności osiągania satysfakcji (radości) poprzez świadome i twórcze rozwijanie swoich zasobów. Autorka Książki dla Ciebie, z której pochodzi ten artykuł.

Zobacz także: