Na czym polega rodzicielska filozofia RIE? Przewodnik dla początkujących

Być może rodzicu usłyszałeś lub zobaczyłeś gdzieś tę dziwną nazwę RIE (czytaj raj) i zastanawiasz się, o co w ogóle chodzi. Co to jest za podejście? Czym to się różni od innych filozofii rodzicielskich? Dlaczego warto się tym zainteresować? Gdzie szukać informacji?

Jesteś we właściwym miejscu. Ten zwięzły przewodnik został napisany po to, żeby ułatwić ci rozeznanie w fascynującym świecie RIE. Zaczynamy!

Co to jest RIE?

Podstawą tej filozofii rodzicielskiej jest szacunek, który okazuje się dzieciom w każdej interakcji z nimi, jako pełnym istotom ludzkim od chwili narodzin.

Celem jest dążenie do rozwoju dziecka autentycznego, czyli takiego, które z jednej strony czuje więź i bezpieczeństwo ze strony opiekunów, z drugiej zaś ma poczucie niezależności i świadomość własnych kompetencji.

Choć RIE koncentruje się na rozwoju dziecka do około trzech lat po narodzinach, podstawy tej filozofii można odnieść i do starszych dzieci.

Skąd wzięło się to podejście?

Twórcą jest pedagog dziecięcy Magda Gerber. Amerykanka pochodzenia węgierskiego, która w 1978 roku, wspólnie z neurologiem dziecięcym Tomem Forrestem, założyła w USA stowarzyszenie RIE (Resources for Infant Educarers). Magda Gerber opisywała swoją filozofię terminem educaring (zbitka słów education i caring), co można przetłumaczyć jako opieka edukacyjna. Na działalność Magdy Gerber oraz jej poglądy na temat rozwoju motorycznego dzieci olbrzymi wpływ miała pediatra Emmi Pikler, z którą prowadziła obserwacje niemowląt i małych dzieci.

Jakie są filary RIE?

Magda Gerber w swojej książce Your Self-Confident Baby wymieniła siedem podstawowych filarów swojej filozofii.
Prawdopodobnie samo zestawienie suchych zasad niewiele ci jeszcze wyjaśni. Dlatego pod każdym z nich podaję znane mi linki do zasobów polskojęzycznych, dzięki którym możesz powoli budować swoją znajomość RIE i z których możesz korzystać, jak ci się podoba. Bo jak pisała Magda Gerber: filozofia RIE nie jest zestawem niepodważalnych, twardych zasad. Jest to źródło, z którego każdy rodzic może skorzystać. Nie musisz zgadzać się ze wszystkim. W swoim życiu wykorzystaj tylko to, co uważasz za użyteczne.

Pozwól dziecku być - książka RIE

#1 Podstawowa ufność w stosunku do dziecka, że potrafi być inicjatorem, odkrywcą i samodzielnie się uczyć

#2 Czas na samodzielną zabawę

#3 Wolność w poznawaniu i komunikowaniu się z innymi dziećmi.

#4 Zaangażowanie dziecka we wszystkie czynności pielęgnacyjne, pozwalające mu na bycie ich aktywnym uczestnikiem, a nie tylko biernym odbiorcą

#5 Uważna obserwacja dziecka, pozwalająca na zrozumienie jego potrzeb

#6 Jasno określone i konsekwentnie przestrzegane granice i oczekiwania

#7 Otoczenie dziecka, które zapewnia mu fizyczne bezpieczeństwo, wyzwania poznawcze i wzbogaca je emocjonalnie

Typowe wyzwania rodzicielskie, w których skutecznie pomaga podejście RIE.

RIE jest interesujące przede wszystkim dlatego, że praktycznie pomaga w rozwiązywaniu konkretnych rodzicielskich wyzwań. Wiele z nich wymyka się definicji poszczególnych filarów, bo na przykład dotyczy kilku z nich. Tak jest np. z komunikacją z dzieckiem czy uznawaniem emocji. Dlatego poniżej znajdziesz kolejne zestawienie zasobów, tym razem znacznie szersze, w podziale na poszczególne tematy.

Pielęgnacja:

Dyscyplina i granice:

Współpraca:

Emocje i płacz:

Histeria:

Język:

Zabawa:

Uważność i obserwacja:

Zdrowie:

Odżywianie:

Kontakt z innymi dziećmi:

Motywacja:

Rozwój / nauka:

Sen:

Media elektroniczne:

Potrzeby rodzica:

Trudne rozmowy

Co jeszcze warto przeczytać / przesłuchać po polsku?

A co na początek można przeczytać po angielsku?

Najważniejsze witryny i blogi:

No nie wiem… Czy RIE na pewno jest dla mnie?

Odpowiem na swoim przykładzie. Zainteresowałem się RIE z dwóch powodów. Od dnia narodzin mojej teraz półtorarocznej Tosi chciałem z nią budować bliską emocjonalną więź. Zaprzyjaźnić się. A ponadto wierzę w naturalny potencjał każdego z nas, małego czy dorosłego. I dlatego swoją rolę jako rodzica widzę jako łagodną pomoc w odkrywaniu tego potencjału przez dziecko. RIE pokazało mi, jak to robić w praktyce.

Jeśli chcesz poznać innych rodziców, których ta filozofia zainteresowała i rzeczowo podyskutować, dołącz do naszej grupy na Facebooku. A przede wszystkim ją praktykuj i ciesz się obserwacją wspaniałego rozwoju swojego dziecka.

Tomasz Smaczny on EmailTomasz Smaczny on FacebookTomasz Smaczny on InstagramTomasz Smaczny on LinkedinTomasz Smaczny on Youtube
Tomasz Smaczny
Nazywam się Tomasz Smaczny. Rodzicielstwo w duchu RIE (raj) to mój smaczny sposób na życie. Wspieram mamy i tatów w podejmowaniu najlepszych decyzji dotyczących wychowania swoich pociech. Żebyś jako rodzic miał więcej frajdy, spokoju, luzu i spełnienia. Robię to w oparciu o nurt rodzicielski RIE (czytaj: raj), który jako pierwszy konsekwentnie promuję publicznie w Polsce, oraz o wieloletnią praktykę coachingową. Sam jestem tatą pięciooletniej Tosi i doskonale wiem, że dużo łatwiej jest mówić niż robić.
Dlaczego to robię? Przeczytaj moją historię...

Zobacz także:

Tatowanie, wariowanie i grunge – lajw z Krystianem Hanke

Tatowanie, wariowanie i grunge – lajw z Krystianem Hanke

Tatowanie niełatwo przychodzi ojcom, chociaż nie lubią się do tego przyznawać. Na szczęście ciągle możemy usłyszeć głos Krystiana Hanke, który...
Read More
Czym jest podejście RIE i jak wpływa na rodzicielstwo – lajw z Kasią Kaźmierczak

Czym jest podejście RIE i jak wpływa na rodzicielstwo – lajw z Kasią Kaźmierczak

Jeśli zastanawiasz się, co to jest podejście RIE (czytaj "raj") i jak ma się do codziennej rzeczywistości rodzica, to szczerze...
Read More
Zalecenia WHO dla dzieci poniżej 5. roku życia – więcej ruchu, mniej ekranów, dużo snu

Zalecenia WHO dla dzieci poniżej 5. roku życia – więcej ruchu, mniej ekranów, dużo snu

Pandemia koronawirusa przeniosła nasze życie zawodowe, szkolne i rozrywkę online. Dotyczy to również dzieci w każdym wieku. Niemniej nie znaczy...
Read More
Komunikowanie granic dzieciom – lajw z Jarkiem Kanią

Komunikowanie granic dzieciom – lajw z Jarkiem Kanią

Może przytłacza cię teraz perspektywa łączenia obowiązków zawodowych i rodzinnych w domu. Nie wiadomo, jak długo to potrwa. Dzieci coraz...
Read More
Jesper Juul żyje. Cytaty, dzięki którym nigdy o nim nie zapomnimy.

Jesper Juul żyje. Cytaty, dzięki którym nigdy o nim nie zapomnimy.

25 lipca 2019 roku odszedł Jesper Juul, duński terapeuta rodzinny i pedagog. W Polsce znany był przede wszystkim dzięki swoim...
Read More