Jakim rodzicem jesteś?

Mamo! Tato!
Przekonaj się, jakim rodzicem jesteś. Przed Tobą dziesięć sytuacji, w których musisz podjąć ważną rodzicielską decyzję. Wybierz tylko jedną z trzech możliwości. Może część z tych sytuacji jest Ci znana a część jeszcze przed Tobą. Teraz masz szansę bardziej się nad nimi zastanowić i porównać alternatywy. Pamiętaj, żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania, inaczej nie otrzymasz dalszych wskazówek. Jeśli będziesz chciał zmienić zaznaczoną odpowiedź, załaduj stronę z quizem jeszcze raz.

Potraktuj ten quiz z dystansem ale i jako okazję, żeby czegoś dowiedzieć się o swoim rodzicielskim stylu. Zaczynamy!

Gdy twoje nastoletnie dziecko pyta, czy może iść na imprezę, co mu powiesz?

Twoje dziecko wraca do domu z klasówką z matmy, za którą dostało mierny. Jak reagujesz?

Jest Boże Narodzenie i twoje dziecko chce iść z innymi dzieciakami kolędować po domach. Czy pozwolisz mu na to?

Twoje dzieci dorastają i proszę cię o zmianę godziny, o której powinni być w łóżkach (20.00). Jaka jest nowa godzina, którą ustalasz?

Twoje dziecko pyta, czy może iść do domu swojego nowego znajomego ze szkoły. Ty jakoś nie ufasz temu znajomemu lub znajomej i rodzinie, która mieszka w tym domu. Co robisz?

Jaki styl życia prowadzisz?

Czy zgodzisz się, żeby twoje nastoletnie dziecko pracowało?

Twoje dziecko jest lekko przeziębione. Czy posyłasz je do szkoły?

Co zrobisz, jeśli dowiesz się, że twoje dziecko okłamało cię, mówiąc, że idzie do domu przyjaciela, którego znasz, a w rzeczywistości poszło gdzie indziej?

Co zrobisz, jeśli twoja córka będzie chciała wyjechać na weekend z chłopakiem i przyjaciółmi?

  • Myślę, że jestem całkiem znośną matką. Nie marudzę bez powodu, kocham spędzać z dzieciakami czas, a fakt, że pierwszą córkę urodziłam w wieku 19 lat, powoduje, że nie ma między nami pokoleniowej przepaści.

  • Jestem początkującą mamą – córcia ma 3 miesiące. Achhh chciałabym być mądra przy wychowaniu dziecka i wiedzieć, kiedy wymagać a kiedy odpuścić. Do tego jest potrzebna pomoc taty, który nie wyolbrzymia, ale trzeźwo patrzy na sytuację. Fajnie, że zdecydowałeś się poprowadzić bloga o tematyce rodzicielskiej. Pełno jest kobiet, a potrzebny jest też męski punkt widzenia.

  • Sylwia Antkowicz

    Bardzo fajny test. Ja jestem mama poltorejrocznej dziewczynki i na pewno latwiej byliby mi odpowiedzieć na te pytanie gdybym miala juz nastolatkę w domu. Bo przy wychowaniu wiele zależy tez od postawy dziecka, jeśli jest odpowiedzialne to mozna mu pozwolic na wiecej (Np. Późniejsze powroty)

  • Adrian Suszczyński

    jestem zabawnym i fajnym rodzicem, fajnie 🙂

  • Dzisiaj moja córka usłyszała od swojej koleżanki ze jestem fajną mamą 🙂 Akurat pomogłam jej ugasić jeden z jej szkolnych pożarów 🙂 Bez tekstów jak mogła pomylić dni i nie wziąć odpowiednich książek do szkoły 🙂 Traumą było dla niej już to, że nie miała podręczników do przyrody – którą ma z wymagającym nauczycielem i nie tolerującym potknięć. Ale potrafiła rozwiązać ten problem. Skołowała telefon i zadzwoniła do mnie. Oczywiście mocno przerażona – zaczynam pracę szybciej niż ona szkołę – więc musiałam się urwać 🙂 Ogólnie przed jej szkołą rozwiązałyśmy problem 🙂 i jestem z niej dumna – bo nie zamknęła się w toalecie i nie zaczęła płakać i rozpaczać – tylko szukała rozwiązań i je znalazła 🙂

  • Jestem zabawnym i tolerancyjnym rodzicem..zobaczymy co córy powiedzą jak będą nastolatkami 🙂