Czekać na idealny moment, czy działać i poprawiać? Rusz z miejsca z Kaizen. Tydzień 12.

To jest ostatni artykuł z cyklu W 12 tygodni do Twojego wymarzonego roku 2018. Jesteś tu pierwszy raz? Nie przejmuj się! Możesz zacząć w dowolnym momencie.

Najlepiej jest iść tak, żeby dojść tam, gdzie się chce i w czasie, który się na to przeznaczyło. A jeszcze przy okazji czerpać radość z drogi. Dobrze jest mieć wypróbowanych towarzyszy podróży, praktyczny plan i odpowiedni bagaż. A kiedy się dojdzie do celu – wiedzieć co dalej.

Zapraszam cię na ostatni już w tym rok sprawdzony trop, z których możesz skorzystać, by iść bezpiecznie i dojść szczęśliwie tam, gdzie sobie wymarzysz w Nowym Roku. Dzisiejszym tropem jest Strategia Kaizen.

To strategia niekończącego się procesu ulepszania.

Polega na robieniu tzw. małych kroczków, dostrzeganiu ukrytych szczegółów (w nich, jak wiadomo „tkwi diabeł”), wierze w to, że zawsze można znaleźć lepsze rozwiązania. Z powodzeniem wykorzystuje się ją w biznesie, zarówno w produkcji jak w usługach.

Nie ma przeszkód, by stosować ją w życiu.

Opiera się na 10 prostych zasadach:

  1. Problemy stwarzają możliwości (więc wykorzystaj ich potencjał)
  2. Pytaj co najmniej 5 razy „dlaczego?” (zanim uznasz, że znasz przyczyny)
  3. Bierz pomysły od kogo tylko się da (pamiętaj: człowiek mądry uczy się od każdego!)
  4. Szukaj rozwiązań możliwych do wdrożenia (a nie nierealistycznych utopii)
  5. Kwestionuj ustalony stan rzeczy (bo zawsze może być lepszy)
  6. Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, nie służą niczemu (nawet nie poprawiają samopoczucia)
  7. Wdrażaj dostępne rozwiązania, nie czekając na idealne (działaj teraz!)
  8. Używaj sprytu zamiast pieniędzy czy siły (czy trzeba to komentować?)
  9. Błędy koryguj na bieżąco (pozostawione same sobie lubią się rozmnażać i mścić)
  10. Nic nie jest doskonałe, wszystko da się ulepszyć (więc nie dąż do doskonałości, po prostu ulepszaj)

Znaleźć odpowiednie strategie postępowania – to coś więcej niż sprawnie stosować narzędzia i techniki. To wypracować w sobie pewne i trwałe umiejętności, pozwalające skutecznie działać (reagować i „pro-agować). Przyswajaj sobie te, które Ci się sprawdzają. Twoje strategie stają się częścią Ciebie, a wraz z praktyką stają się Twoim charakterem. Za tydzień wejdziemy już w Nowy Rok i kończymy cykl W 12 tygodni do Twojego wymarzonego roku 2018, ale dobra wiadomość jest taka, że jest jeszcze kilka narzędzi, które może Ci pomóc w podróży przez mniejsze lub większe życiowe zmiany. Dlatego w kolejną niedzielę poznasz Strategię Nietschego.


Ewa Mukoid on EmailEwa Mukoid on FacebookEwa Mukoid on LinkedinEwa Mukoid on Youtube
Ewa Mukoid
Coach MCC ICF, mentor, założycielka Instytutu Mukoid. Doktor nauk humanistycznych, filozof i przedsiębiorca, autorka książek i artykułów. Praktykuje coaching jako filozofię sensownego życia i sztukę szczęścia. Od 2000 roku prowadzi procesy rozwojowe oraz mentoring dla osób, zespołów i organizacji, które chcą wzmacniać swoją efektywność i kreatywność, rozwijając umiejętności osiągania satysfakcji (radości) poprzez świadome i twórcze rozwijanie swoich zasobów. Autorka Książki dla Ciebie, z której pochodzi ten artykuł.

Zobacz także: