Jak iść, żeby spełnić swoje marzenia? Tematyczny Dziennik Osiągnięć. Tydzień 6.

To jest artykuł z cyklu W 12 tygodni do Twojego wymarzonego roku 2018. Jesteś tu pierwszy raz? Nie przejmuj się! Możesz zacząć w dowolnym momencie.

Najlepiej jest iść tak, żeby dojść tam, gdzie się chce i w czasie, który się na to przeznaczyło.

A jeszcze przy okazji, czerpać radość z drogi. Dobrze jest mieć wypróbowanych towarzyszy podróży, praktyczny plan i odpowiedni bagaż. A kiedy się dojdzie do celu – wiedzieć co dalej.

W najbliższych tygodniach zaproszę cię na pewne sprawdzone tropy, z których możesz skorzystać, by iść bezpiecznie i dojść szczęśliwie. Pierwszym tropem jest Tematyczny Dziennik Osiągnięć.

Co daje prowadzenie Tematycznego Dziennika Osiągnięć?

Być może kiedyś prowadziłeś/łaś dziennik, może blog. Najczęściej ludzie robią to po to, aby:

  • wygadać się swobodnie, bez zakłóceń i ograniczeń
  • podzielić się swoimi przeżyciami, przemyśleniami etc.…
  • utrwalić chwilę obecną, aby móc ją przywołać w przyszłości
  • zostawić po sobie ślad dla potomnych.

Odmienne są cele tego Dziennika. Ma on:

  • po pierwsze: monitorować twoje postępy na drodze do wymarzonego celu
  • po drugie:     motywować i dyscyplinować cię do ich osiągania
  • po trzecie:     wzmacniać cię w chwilach słabości, zwątpienia, trudności.

Jak często robić wpisy w Dzienniku?

Podstawą prowadzenia dziennika jest regularność. A więc decydujesz, że będziesz dokonywać wpisów np. codziennie wieczorem lub co drugi dzień lub raz na tydzień. Rzadziej to przestaje mieć sens. I potem się tego trzymasz. Ja proponuję, a nawet zalecam, by co najmniej w początkowym okresie prowadzić dziennik codziennie (zgodnie z nazwą) – wtedy najskuteczniej zadziała to narzędzie.

Co mam tam wpisywać?

Dziennik Tematyczny to znaczy, że nie będziesz tam pisać czegokolwiek, co ci w duszy gra, lecz wyłącznie na określony temat/ tematy.

Jakie?

  • te, nad którymi pracujesz.
  • te, które zamierzasz jak najlepiej przepracować
  • te, które aktualnie sprawiają ci największe trudności lub spodziewasz się trudności w ich realizacji.

Co więcej – ma to być Dziennik Osiągnięć, a nie porażek! Nie jest to miejsce na płacze, użalanie się czy rozdrapywanie ran. Ten Dziennik ma ci skutecznie pomagać (a nie na przykład uzasadniać, czemu coś jest niemożliwe, lub pogrążać się w smutku i apatii)

A więc na przykład:

Ktoś pracuje nad tym, by być szanowany przez współpracowników. W swoim dzienniku codziennie będzie zapisywał to, co danego dnia zrobił, by to osiągnąć. Zadanie jest takie: każdego dnia musisz wpisać co najmniej jedną taką rzecz. A jeśli takiej nie było? Cóż, wtedy wpiszesz to, co postanawiasz zrobić na następny dzień i to postanowienie będzie twoim dzisiejszym osiągnięciem. Oczywiście gdyby ten dziennik przekształcił się w spis samych tylko postanowień, oznaczałoby to, że stoisz w miejscu (czyli, że cofasz się, bo czas ucieka).

Więc pamiętaj każdego dnia, że wieczorem przyjdzie czas na rachunek sumienia i zachowuj się tak, by móc jak najwięcej osiągnięć wpisać do swojego dziennika.

Gdy pewnego dnia zdarzy się chwila załamania i powiesz sobie to bez sensu, zero postępów, nigdy tego nie osiągnę! – przeczytaj swój Dziennik i przekonaj się jak wiele już osiągnąłeś/łaś!

I jeszcze jedno: jeden temat – jeden dziennik. Nie chwytaj wielu srok za ogon, działaj metodycznie, po kolei. Jednak zauważysz wkrótce, że twoje tematy łączą się i że postęp w realizacji jednego pociąga postęp w osiąganiu innych.


Trzymam za Ciebie kciuki, gdziekolwiek jesteś na swojej drodze do spełnienia marzeń. Cokolwiek postanowiłeś/postanowiłaś zrobić. Za tydzień poznasz nowe narzędzie, które może Ci pomóc w podróży przez mniejsze lub większe życiowe zmiany – Rozmowy z Alter Ego.


 

Ewa Mukoid on EmailEwa Mukoid on FacebookEwa Mukoid on LinkedinEwa Mukoid on Youtube
Ewa Mukoid
Coach MCC ICF, mentor, założycielka Instytutu Mukoid. Doktor nauk humanistycznych, filozof i przedsiębiorca, autorka książek i artykułów. Praktykuje coaching jako filozofię sensownego życia i sztukę szczęścia. Od 2000 roku prowadzi procesy rozwojowe oraz mentoring dla osób, zespołów i organizacji, które chcą wzmacniać swoją efektywność i kreatywność, rozwijając umiejętności osiągania satysfakcji (radości) poprzez świadome i twórcze rozwijanie swoich zasobów. Autorka Książki dla Ciebie, z której pochodzi ten artykuł.

Zobacz także: