Jak iść, żeby spełnić swoje marzenia? Dekalog rezyliencji. Tydzień 8.

To jest artykuł z cyklu W 12 tygodni do Twojego wymarzonego roku 2018. Jesteś tu pierwszy raz? Nie przejmuj się! Możesz zacząć w dowolnym momencie.

Najlepiej jest iść tak, żeby dojść tam, gdzie się chce i w czasie, który się na to przeznaczyło. A jeszcze przy okazji czerpać radość z drogi. Dobrze jest mieć wypróbowanych towarzyszy podróży, praktyczny plan i odpowiedni bagaż. A kiedy się dojdzie do celu – wiedzieć co dalej.

Zapraszam cię na pewne sprawdzone tropy, z których możesz skorzystać, by iść bezpiecznie i dojść szczęśliwie. Dzisiejszym tropem jest Rezyliencja. Brzmi poważnie? To nic innego jak umiejętność adaptacji do zmiennych warunków.

Nie ważny upadek, byle umieć się podnieść i iść dalej.
Sokrates

Wiele tracimy, przedwcześnie uznając coś za stracone.
Goethe

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą.
św. Augustyn

Te maksymy wytyczają obszar rezyliencji. Tej cechy, która sprawia, że ludzie nie poddają się przeciwnościom, lecz pokonują je (a czasami po prostu obchodzą dookoła) i idą dalej tam, gdzie chcą. Masz ją w mniejszym lub większym stopniu podobnie jak wiele innych cech charakteru, wyglądu, zachowania (rozważanie ile z tego zależy od genów, ile od wychowania, ile od natury, ile od kultury – to rozważania czysto akademickie).

Jedno* jest pewne –  jesteś w stanie wzmacniać swoją rezyliencję pracując nad nią.

A oto Dekalog rezyliencji:

  1. Zawsze miej przed oczami większy cel. Szerszy obraz niż to, co dzieje się aktualnie.
  2. Staraj się na każdą sytuację patrzyć z różnych punktów widzenia, zmieniać perspektywy. Po to, by wybrać najskuteczniejszą.
  3. To, co nie wyszło, naucz się traktować jako okazję do nauki na przyszłość a nie porażkę.
  4. Pamiętaj: nie jesteś wyjątkiem, innym też zdarzają się niepowodzenia i też sobie z nimi radzą.
  5. Lub siebie, chwal siebie, doceniaj siebie, traktuj siebie jak swojego najlepszego przyjaciela.
  6. Chwila współczucia dla siebie robi dobrze, lecz długie użalanie nad sobą zabija.
  7. Nie traktuj siebie ze śmiertelną powagą – naucz się śmiać z siebie i rób to! (ale przyjaźnie: śmiej się, a nie wyśmiewaj!)
  8. Pamiętaj: jutro będzie nowy dzień, po nocy zawsze wstaje słońce, po zimie zawsze nastaje wiosna.
  9. Rozmawiaj z ludźmi, mów im o tym, co dla ciebie ważne, ale przede wszystkim – słuchaj tego, co oni mówią tobie.
  10. Świadomie dostrzegaj urodę życia i świata, dostarczaj sobie dobrych i pięknych doświadczeń.

*Drugie jest nie mniej pewne – gdy brak ci ruchu, snu, odpoczynku, świeżego powietrza, źle się odżywiasz, żyjesz w ciągłym stresie – działanie rezyliencji jest znacznie trudniejsze. Zacznij od wyeliminowania tego, co niepotrzebnie zatruwa ciebie i twoje życie.


Znaleźć odpowiednie strategie postępowania – to coś więcej niż sprawnie stosować narzędzia i techniki. To wypracować w sobie pewne i trwałe umiejętności, pozwalające skutecznie działać (reagować i „pro-agować). Przyswajaj sobie te, które Ci się sprawdzają. Twoje strategie stają się częścią Ciebie, a wraz z praktyką stają się Twoim charakterem. Już za dwa dni poznasz nowe narzędzie, które może Ci pomóc w podróży przez mniejsze lub większe życiowe zmiany – Strategię Trzciny.


 

Ewa Mukoid on EmailEwa Mukoid on FacebookEwa Mukoid on LinkedinEwa Mukoid on Youtube
Ewa Mukoid
Coach MCC ICF, mentor, założycielka Instytutu Mukoid. Doktor nauk humanistycznych, filozof i przedsiębiorca, autorka książek i artykułów. Praktykuje coaching jako filozofię sensownego życia i sztukę szczęścia. Od 2000 roku prowadzi procesy rozwojowe oraz mentoring dla osób, zespołów i organizacji, które chcą wzmacniać swoją efektywność i kreatywność, rozwijając umiejętności osiągania satysfakcji (radości) poprzez świadome i twórcze rozwijanie swoich zasobów. Autorka Książki dla Ciebie, z której pochodzi ten artykuł.

Zobacz także:

recent_post_slider category="61" limit="5" design="design-3" hide_post="3696"