Jak iść, żeby spełnić swoje marzenia? Strategia trzciny. Tydzień 9.

To jest artykuł z cyklu W 12 tygodni do Twojego wymarzonego roku 2018. Jesteś tu pierwszy raz? Nie przejmuj się! Możesz zacząć w dowolnym momencie.

Najlepiej jest iść tak, żeby dojść tam, gdzie się chce i w czasie, który się na to przeznaczyło. A jeszcze przy okazji czerpać radość z drogi. Dobrze jest mieć wypróbowanych towarzyszy podróży, praktyczny plan i odpowiedni bagaż. A kiedy się dojdzie do celu – wiedzieć co dalej.

Zapraszam cię na pewne sprawdzone tropy, z których możesz skorzystać, by iść bezpiecznie i dojść szczęśliwie. Dzisiejszym tropem jest Strategia trzciny. Pamiętasz, jak trzcina zachowuje się na wietrze?

Nawałnice łamią potężne drzewa i wyrywają je z korzeniami. Trzęsienia ziemi rozwalają monumentalne budowle. Trzcina pochyla się wraz z wiatrem, a potem podnosi – trwa, pozostaje sobą.

To strategia przetrwania i zachowania swoich podstawowych wartości.

Nie poprzez lekkomyślne i zadufane wystawianie ich na niebezpieczeństwo. To strategia, która ostrzega przed sztywnością zachowań i wiarą we własną niezniszczalność.

Im bardziej wierzysz w swoją niezniszczalność, tym łatwiej cię obalić. Im bardziej zdajesz sobie sprawę z własnej słabości, tym lepiej możesz wykorzystać ją w starciu z przeciwnościami losu i obrócić na swoją korzyść.

Jeśli w czasie upału zachowujesz się jak w czasie mrozu, jeśli tygrysa traktujesz jak domowego kota (lub odwrotnie) – nie dziw się, że skutki będą opłakane. Zwracaj uwagę na okoliczności, na nadchodzący wiatr, na zarysowujące się zmiany.  Jeśli nie zachowasz elastyczności – mogą zmieść cię z powierzchni.


Znaleźć odpowiednie strategie postępowania – to coś więcej niż sprawnie stosować narzędzia i techniki. To wypracować w sobie pewne i trwałe umiejętności, pozwalające skutecznie działać (reagować i „pro-agować). Przyswajaj sobie te, które Ci się sprawdzają. Twoje strategie stają się częścią Ciebie, a wraz z praktyką stają się Twoim charakterem. Za tydzień poznasz nowe narzędzie, które może Ci pomóc w podróży przez mniejsze lub większe życiowe zmiany – Strategię Sokratesa.


Bezpłatny kurs RIE
Ewa Mukoid on EmailEwa Mukoid on FacebookEwa Mukoid on LinkedinEwa Mukoid on Youtube
Ewa Mukoid
Coach MCC ICF, mentor, założycielka Instytutu Mukoid. Doktor nauk humanistycznych, filozof i przedsiębiorca, autorka książek i artykułów. Praktykuje coaching jako filozofię sensownego życia i sztukę szczęścia. Od 2000 roku prowadzi procesy rozwojowe oraz mentoring dla osób, zespołów i organizacji, które chcą wzmacniać swoją efektywność i kreatywność, rozwijając umiejętności osiągania satysfakcji (radości) poprzez świadome i twórcze rozwijanie swoich zasobów. Autorka Książki dla Ciebie, z której pochodzi ten artykuł.

Zobacz takżerecent_post_slider category="61" limit="5" design="design-3" hide_post="3744"