Jak iść, żeby spełnić swoje marzenia? Strategia trzciny. Tydzień 9.

To jest artykuł z cyklu W 12 tygodni do Twojego wymarzonego roku 2018. Jesteś tu pierwszy raz? Nie przejmuj się! Możesz zacząć w dowolnym momencie.

Najlepiej jest iść tak, żeby dojść tam, gdzie się chce i w czasie, który się na to przeznaczyło. A jeszcze przy okazji czerpać radość z drogi. Dobrze jest mieć wypróbowanych towarzyszy podróży, praktyczny plan i odpowiedni bagaż. A kiedy się dojdzie do celu – wiedzieć co dalej.

Zapraszam cię na pewne sprawdzone tropy, z których możesz skorzystać, by iść bezpiecznie i dojść szczęśliwie. Dzisiejszym tropem jest Strategia trzciny. Pamiętasz, jak trzcina zachowuje się na wietrze?

Nawałnice łamią potężne drzewa i wyrywają je z korzeniami. Trzęsienia ziemi rozwalają monumentalne budowle. Trzcina pochyla się wraz z wiatrem, a potem podnosi – trwa, pozostaje sobą.

To strategia przetrwania i zachowania swoich podstawowych wartości.

Nie poprzez lekkomyślne i zadufane wystawianie ich na niebezpieczeństwo. To strategia, która ostrzega przed sztywnością zachowań i wiarą we własną niezniszczalność.

Im bardziej wierzysz w swoją niezniszczalność, tym łatwiej cię obalić. Im bardziej zdajesz sobie sprawę z własnej słabości, tym lepiej możesz wykorzystać ją w starciu z przeciwnościami losu i obrócić na swoją korzyść.

Jeśli w czasie upału zachowujesz się jak w czasie mrozu, jeśli tygrysa traktujesz jak domowego kota (lub odwrotnie) – nie dziw się, że skutki będą opłakane. Zwracaj uwagę na okoliczności, na nadchodzący wiatr, na zarysowujące się zmiany.  Jeśli nie zachowasz elastyczności – mogą zmieść cię z powierzchni.


Znaleźć odpowiednie strategie postępowania – to coś więcej niż sprawnie stosować narzędzia i techniki. To wypracować w sobie pewne i trwałe umiejętności, pozwalające skutecznie działać (reagować i „pro-agować). Przyswajaj sobie te, które Ci się sprawdzają. Twoje strategie stają się częścią Ciebie, a wraz z praktyką stają się Twoim charakterem. Za tydzień poznasz nowe narzędzie, które może Ci pomóc w podróży przez mniejsze lub większe życiowe zmiany – Strategię Sokratesa.


Ewa Mukoid on EmailEwa Mukoid on FacebookEwa Mukoid on LinkedinEwa Mukoid on Youtube
Ewa Mukoid
Coach MCC ICF, mentor, założycielka Instytutu Mukoid. Doktor nauk humanistycznych, filozof i przedsiębiorca, autorka książek i artykułów. Praktykuje coaching jako filozofię sensownego życia i sztukę szczęścia. Od 2000 roku prowadzi procesy rozwojowe oraz mentoring dla osób, zespołów i organizacji, które chcą wzmacniać swoją efektywność i kreatywność, rozwijając umiejętności osiągania satysfakcji (radości) poprzez świadome i twórcze rozwijanie swoich zasobów. Autorka Książki dla Ciebie, z której pochodzi ten artykuł.

Zobacz także:

recent_post_slider category="61" limit="5" design="design-3" hide_post="3744"