Jedno pytanie, które otwiera głowę na drodze do Twoich marzeń. Tydzień 10.

To jest artykuł z cyklu W 12 tygodni do Twojego wymarzonego roku 2018. Jesteś tu pierwszy raz? Nie przejmuj się! Możesz zacząć w dowolnym momencie.

Najlepiej jest iść tak, żeby dojść tam, gdzie się chce i w czasie, który się na to przeznaczyło. A jeszcze przy okazji czerpać radość z drogi. Dobrze jest mieć wypróbowanych towarzyszy podróży, praktyczny plan i odpowiedni bagaż. A kiedy się dojdzie do celu – wiedzieć co dalej.

Zapraszam cię na pewne sprawdzone tropy, z których możesz skorzystać, by iść bezpiecznie i dojść szczęśliwie. Dzisiejszym tropem jest Strategia Sokratesa. Pamiętasz jego najsłynniejsze zdanie?

Wiem, że nic nie wiem.

To punkt wyjścia tej strategii. A skoro nie wiesz –  pytaj! Nie domyślaj się i nie zakładaj niczego z góry. Zakładaj, że nie wiesz jak jest i że możesz się tego dowiedzieć, wnikliwie poszukując.

  • Pytaj więc co to znaczy?, gdy słyszysz słowa zbyt ogólne: demokracja, szacunek, dużo, mało…
  • Pytaj co to znaczy?, gdy widzisz jakieś zdarzenie, konflikt, proces… Poszukuj, jakie podmioty, siły czy wartości są tu zaangażowane, w jaki sposób ścierają się i do czego prowadzą.
  • Pytaj co to znaczy?, gdy znajdujesz się w jakiejś sytuacji lub gdy coś ci się przydarza… W tym przypadku co to znaczy dla mnie?, jak mam to rozumieć, jak mam się do tego odnieść, co to mi może powiedzieć, czego nauczyć…

Pytanie i zbieranie odpowiedzi to jeszcze nie wszystko. Odpowiedzi mogą być błędne, fałszywe lub niepełne. Sprawdzaj ich prawdziwość, drążąc ich konsekwencje. Badaj, co wynika z tych konsekwencji, trochę jak w biblijnym po owocach ich poznacie. Czasem konsekwencje odsłaniają fałsz lub błąd lub brak zawarty w tym, co wydawało się rozsądną odpowiedzią.

Uwaga: ta strategia może prowadzić do zaskakujących odkryć.

Jeżeli będziesz mieć w sobie misję nauczyciela – zechcesz ją głosić – uważaj! Możesz zostać skazany/a  na wypicie cykuty.


Znaleźć odpowiednie strategie postępowania – to coś więcej niż sprawnie stosować narzędzia i techniki. To wypracować w sobie pewne i trwałe umiejętności, pozwalające skutecznie działać (reagować i „pro-agować). Przyswajaj sobie te, które Ci się sprawdzają. Twoje strategie stają się częścią Ciebie, a wraz z praktyką stają się Twoim charakterem. Za tydzień poznasz nowe narzędzie, które może Ci pomóc w podróży przez mniejsze lub większe życiowe zmiany – Strategię Tai-chi.


Nie odchodź bez pożegnania!

Jeśli coś Cię poruszyło w powyższym tekście, nie odchodź proszę bez pożegnania! Każde udostępnienie, komentarz i lajk są dla mnie bardzo wartościową reakcją. Dzięki temu wiem, co mogę zrobić, żeby ten blog był coraz lepszy. Będę wdzięczny za każdą reakcję. Dziękuję!
Ewa Mukoid on EmailEwa Mukoid on FacebookEwa Mukoid on LinkedinEwa Mukoid on Youtube
Ewa Mukoid
Coach MCC ICF, mentor, założycielka Instytutu Mukoid. Doktor nauk humanistycznych, filozof i przedsiębiorca, autorka książek i artykułów. Praktykuje coaching jako filozofię sensownego życia i sztukę szczęścia. Od 2000 roku prowadzi procesy rozwojowe oraz mentoring dla osób, zespołów i organizacji, które chcą wzmacniać swoją efektywność i kreatywność, rozwijając umiejętności osiągania satysfakcji (radości) poprzez świadome i twórcze rozwijanie swoich zasobów. Autorka Książki dla Ciebie, z której pochodzi ten artykuł.

Zobacz także