Jedno pytanie, które otwiera głowę na drodze do Twoich marzeń. Tydzień 10.

To jest artykuł z cyklu W 12 tygodni do Twojego wymarzonego roku 2018. Jesteś tu pierwszy raz? Nie przejmuj się! Możesz zacząć w dowolnym momencie.

Najlepiej jest iść tak, żeby dojść tam, gdzie się chce i w czasie, który się na to przeznaczyło. A jeszcze przy okazji czerpać radość z drogi. Dobrze jest mieć wypróbowanych towarzyszy podróży, praktyczny plan i odpowiedni bagaż. A kiedy się dojdzie do celu – wiedzieć co dalej.

Zapraszam cię na pewne sprawdzone tropy, z których możesz skorzystać, by iść bezpiecznie i dojść szczęśliwie. Dzisiejszym tropem jest Strategia Sokratesa. Pamiętasz jego najsłynniejsze zdanie?

Wiem, że nic nie wiem.

To punkt wyjścia tej strategii. A skoro nie wiesz –  pytaj! Nie domyślaj się i nie zakładaj niczego z góry. Zakładaj, że nie wiesz jak jest i że możesz się tego dowiedzieć, wnikliwie poszukując.

  • Pytaj więc co to znaczy?, gdy słyszysz słowa zbyt ogólne: demokracja, szacunek, dużo, mało…
  • Pytaj co to znaczy?, gdy widzisz jakieś zdarzenie, konflikt, proces… Poszukuj, jakie podmioty, siły czy wartości są tu zaangażowane, w jaki sposób ścierają się i do czego prowadzą.
  • Pytaj co to znaczy?, gdy znajdujesz się w jakiejś sytuacji lub gdy coś ci się przydarza… W tym przypadku co to znaczy dla mnie?, jak mam to rozumieć, jak mam się do tego odnieść, co to mi może powiedzieć, czego nauczyć…

Pytanie i zbieranie odpowiedzi to jeszcze nie wszystko. Odpowiedzi mogą być błędne, fałszywe lub niepełne. Sprawdzaj ich prawdziwość, drążąc ich konsekwencje. Badaj, co wynika z tych konsekwencji, trochę jak w biblijnym po owocach ich poznacie. Czasem konsekwencje odsłaniają fałsz lub błąd lub brak zawarty w tym, co wydawało się rozsądną odpowiedzią.

Uwaga: ta strategia może prowadzić do zaskakujących odkryć.

Jeżeli będziesz mieć w sobie misję nauczyciela – zechcesz ją głosić – uważaj! Możesz zostać skazany/a  na wypicie cykuty.


Znaleźć odpowiednie strategie postępowania – to coś więcej niż sprawnie stosować narzędzia i techniki. To wypracować w sobie pewne i trwałe umiejętności, pozwalające skutecznie działać (reagować i „pro-agować). Przyswajaj sobie te, które Ci się sprawdzają. Twoje strategie stają się częścią Ciebie, a wraz z praktyką stają się Twoim charakterem. Za tydzień poznasz nowe narzędzie, które może Ci pomóc w podróży przez mniejsze lub większe życiowe zmiany – Strategię Tai-chi.


Ewa Mukoid on EmailEwa Mukoid on FacebookEwa Mukoid on LinkedinEwa Mukoid on Youtube
Ewa Mukoid
Coach MCC ICF, mentor, założycielka Instytutu Mukoid. Doktor nauk humanistycznych, filozof i przedsiębiorca, autorka książek i artykułów. Praktykuje coaching jako filozofię sensownego życia i sztukę szczęścia. Od 2000 roku prowadzi procesy rozwojowe oraz mentoring dla osób, zespołów i organizacji, które chcą wzmacniać swoją efektywność i kreatywność, rozwijając umiejętności osiągania satysfakcji (radości) poprzez świadome i twórcze rozwijanie swoich zasobów. Autorka Książki dla Ciebie, z której pochodzi ten artykuł.

Zobacz także: