29 cennych rad dla świeżo upieczonych ojców, które mogą zmienić ich życie.*

Kiedy trzy miesiące temu zostałem ojcem, wiedziałem kilka rzeczy o rodzicielstwie, ale jednocześnie nie miałem bladego pojęcia o milionie innych. Jak widać, proporcje były dla mnie bardzo niekorzystne. Idę o zakład, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy ten stan uległ znacznej poprawie. Wystarczającej, żeby rozpocząć przechwalanie się, jakim to jestem kumatym ojcem, i wiem to i tamto. Oczywiście nie mam zamiaru tego robić w obecności matek. W konfrontacji z nimi, zostałbym znokautowany w pierwszej rundzie. Prędzej mam na myśli świeżo upieczonych tatusiów lub tych, co planują nimi zostać. Bo dlaczego nie? Nawet jeśli wszechświat rodzicielstwa jest nieskończony, czuję, że jestem lata świetlne dalej od miejsca, w którym byłem w dniu Wielkiego Wybuchu.

Potem uświadomiłem sobie, że znam przecież wielu doświadczonych ojców, którzy prawdopodobnie czują podobnie i chętnie podzielą się swoją mądrością z żółtodziobami, którzy dopiero co zasłużyli na miano taty. Właśnie tak wpadłem na pomysł stworzenia zestawienia Cennych rad dla świeżo upieczonych ojców. Kumplom z różnych krajów, m.in. Francji, Holandii, Rumunii, Włoch i Polski, zadałem jedno pytanie: jaką radą chciałbyś podzielić się ze świeżo upieczonymi ojcami? Liczba i różnorodność odpowiedzi zaskoczyła nawet mnie. Tu możecie przeczytać najlepsze (w mojej opinii) porady i refleksje.

Jesteście ciekawi, co faceci radzą innym facetom?

Najpierw zrozum podstawy:

 • Bądź zarówno ojcem, jak i partnerem
 • Matka twojego dziecka ma zawsze rację. Nawet jak jej nie ma. (Przy okazji zorientuj się, jak być dla niej najlepszym superbohaterem.)
 • Twoje motto w pracy to od teraz olać robotę. Zawsze wracaj do domu na czas i zajmuj się dzieckiem, kiedy mama nadrabia zaległości w oglądaniu ulubionych seriali.
 • Spróbuj zajmować się maluchem przez cały dzień, sprzątając w międzyczasie mieszkanie, gotując obiad i mając ciągle uśmiech na twarzy. Tak, to praktycznie niemożliwe, więc odpuść żonie jakiekolwiek pretensje, kiedy wrócisz do domu po luźnym dniu w pracy!
 • Nie bądź męskim szowinistą. Nie ma takiej rzeczy, którą matka może zrobić, a ojciec nie, więc przyłóż się! (Możesz nawet karmić piersią, jak się tylko postarasz.)
 • Bycie ojcem to najlepsze multidyscyplinarne szkolenie z logistyki, zarządzania stresem i zarządzania projektami, jakie kiedykolwiek otrzymałeś. I to wszystko masz za friko!

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź minikurs Rola Taty w programie „Pierwsze 100 dni z Maluszkiem”.

Teraz bierz się do pracy, kolego!

 • Kiedy dziecko budzi się rano, daj mamie pospać trochę dłużej. Każda dodatkowa minuta snu jest na wagę złota, a karma zawsze wraca.
 • Po powrocie z pracy wysłuchaj żony, jaki miała przesr..y dzień (często dosłownie), przyznaj jej rację i bierz się do roboty!
 • Warto wziąć na klatę wybrane obowiązki przy opiece nad dzieckiem. Unikasz niepotrzebnych kłótni, a zyskujesz uznanie żony i małego, który od małego kojarzy cię jako fajnego gościa, tatę po prostu. Na przykład kąpiele i przewijanie kupsztali. Nikt tego nie lubi, więc tym bardziej dostajesz punkty od żony czy teściowej.
 • Każdego wieczora, gdy układasz dziecko do snu, nie zapomnij mu powiedzieć, jak bardzo je kochasz. I oczywiście daj mu buziaka.

Pokaż, jaki z ciebie ojciec!

 • Przewijanie wcale nie musi być nudne! Przedłuż ten moment, urządzając maluchowi mały kabaret w postaci śpiewania, śmiechu, wydawania śmiesznych dźwięków, czy włączania kolorowych światełek. Noworodki to uwielbiają! (Czy wiesz, że przewijanie to najbardziej niedoceniona forma budowania relacji z dzieckiem?)
 • Jedźcie na wycieczkę! Przygotowanie wszystkiego na weekendowy wypad jest wyzwaniem, wiem. Nagle auto jest pełne dziecięcych bibelotów, a ty jesteś zmęczony już przed wyjazdem. Ale warto to zrobić dla Was, rodziców i dla twojego dziecka. Po każdej kolejnej wycieczce będziesz z zaskoczeniem odkrywał, że maluch przyswoił nowe informacje, czy umiejętności i wydaje się być doroślejszy.
 • Nie czekaj za długo z pokazaniem Gwiezdnych Wojen swoim dzieciom!

Te sentencje przeczytaj sobie codziennie rano…

 • Ciesz się każdą chwilą, gdyż ona nigdy nie wróci. Tu i teraz jest twój cud.
 • Dziecko nie jest zabawką. Jest za to najsłodszym, najdelikatniejszym, czasem płaczącym, żywym i sprawiającym największą radość stworzeniem!
 • Jest tylko jedna rzecz, którą możesz podarować swojej rodzinie, a której nie kupisz za żadne pieniądze – jest to twój czas. Dzieci cię potrzebują, ale ty również ich potrzebujesz. Lepiej zdać sobie z tego sprawę, póki są jeszcze małe.
 • Z większością rzeczy jest tak, że nic nie trzeba robić – wystarczy czuć i za tym podążać.
 • Nie oceniaj innych rodziców, ani ich dzieci publicznie. Będziesz mniej zażenowany, gdy to samo przydarzy się tobie. A przydarzy się na pewno.
 • Pracuj na własne szczęście. Dzieci nie robią tego, co chcesz, aby robiły. Robią to, co robisz ty. Wszyscy ojcowie pragną, aby ich dzieci wyrosły na szczęśliwych ludzi, więc nigdy nie zapominaj, że jesteś jedną z najważniejszych osób, która pokazuje im, jak zostać szczęśliwym. Nawet dla najmniejszych dzieci, nieszczęśliwy tata w domu to gorsze niż brak taty w ogóle.

Jesteś gotów na Mission Impossible?

 • Zmień swoje przyzwyczajenia dotyczące urządzeń elektronicznych – dzieci lgną do telewizji, komputerów, tabletów i telefonów, jak pszczoły do miodu. Postaraj się unikać czasu spędzonego z elektroniką, kiedy jesteś z nimi. Wiadomo, że nie zawsze możesz sobie na to pozwolić, więc pierwsza rzecz jaką można zrobić, gdy dziecko jest w pobliżu, to zmienić ustawienia ekranu (wybierz delikatne kolory, zmień rozmiar obrazu) i unikać szybkiej zmiany programów. (Chcesz wiedzieć więcej jak ogarnąć media elektroniczne? Sięgnij po ten pomocnik.)

Jeśli właśnie pomyślałeś O rzesz k…, wyluzuj i naucz się sztuki przetrwania.

 • Nie panikuj, gdy upuścisz dziecko – to się zdarza, tylko nikt się do tego nie przyznaje.
 • Nie czuj się winny, gdy karmisz dziecko pizzą. Po prostu dzielisz się z nim tym, co najlepsze, gdy mamy nie ma w domu.
 • Nigdy nie pozwalaj spać dziecku w łóżku, bo jest takie urocze – nikt nie lubi budzić się z czyjąś stopą na swojej twarzy.
 • Śpij co kilka dni w pokoju obok. Niech przynajmniej jeden rodzic będzie wyspany.
 • Potrzebujesz życia towarzyskiego i przyjaciół bardziej niż kiedykolwiek. Bycie ojcem jest pasjonujące, ale tylko na pół etatu.
 • Nie przestawaj wychodzić z domu – nigdy nie będziesz mógł zabrać swojego dziecka do pubu lub klubu, ale człowieku, po to są restauracje! Dzieci potrafią znieść bardzo dużo, nawet małe, głośne włoskie knajpki. Poza tym na początku i tak głównie śpią.
 • Zadbaj o siebie. Musisz być w formie, chcąc spędzać czas z dzieckiem: na początku znoszenie i noszenie wszystkiego (bo kobieta jest w ciąży), potem remont pokoju, potem noszenie młodego, potem znoszenie i wnoszenie wózka, potem nauka chodzenia (niech żyją bolące plecy), nauka jazdy na wszystkim, no i na koniec trzeba jakoś się prezentować przed nastoletnimi koleżankami córki.

A jeśli jesteś religijny…

 • Módl się codziennie, żeby kiedyś cycki wróciły w twoje posiadanie.

W zasadzie nieważne, czy jesteś religijny, czy nie…

 • Nigdy już nie spojrzysz na cycki w ten sam sposób.

Cennymi radami dla świeżo upieczonych ojców podzielili się: Michał, Nicolas, Roman, Greg, Marcel, Gianluca, Stefan, Łukasz, Marcin, Rafał, Radek, Mirek, Filip i Tomasz.

*miejmy nadzieję, że na lepsze

Tomasz Smaczny on EmailTomasz Smaczny on FacebookTomasz Smaczny on InstagramTomasz Smaczny on LinkedinTomasz Smaczny on Youtube
Tomasz Smaczny
Nazywam się Tomasz Smaczny. Rodzicielstwo w duchu RIE (raj) to mój smaczny sposób na życie. Wspieram mamy i tatów w podejmowaniu najlepszych decyzji dotyczących wychowania swoich pociech. Żebyś jako rodzic miał więcej frajdy, spokoju, luzu i spełnienia. Robię to w oparciu o nurt rodzicielski RIE (czytaj: raj), który jako pierwszy konsekwentnie promuję publicznie w Polsce, oraz o wieloletnią praktykę coachingową. Sam jestem tatą pięciooletniej Tosi i doskonale wiem, że dużo łatwiej jest mówić niż robić.
Dlaczego to robię? Przeczytaj moją historię...

Zobacz także:

Tatowanie, wariowanie i grunge – lajw z Krystianem Hanke

Tatowanie, wariowanie i grunge – lajw z Krystianem Hanke

Tatowanie niełatwo przychodzi ojcom, chociaż nie lubią się do tego przyznawać. Na szczęście ciągle możemy usłyszeć głos Krystiana Hanke, który...
Read More
Czym jest podejście RIE i jak wpływa na rodzicielstwo – lajw z Kasią Kaźmierczak

Czym jest podejście RIE i jak wpływa na rodzicielstwo – lajw z Kasią Kaźmierczak

Jeśli zastanawiasz się, co to jest podejście RIE (czytaj "raj") i jak ma się do codziennej rzeczywistości rodzica, to szczerze...
Read More
Zalecenia WHO dla dzieci poniżej 5. roku życia – więcej ruchu, mniej ekranów, dużo snu

Zalecenia WHO dla dzieci poniżej 5. roku życia – więcej ruchu, mniej ekranów, dużo snu

Pandemia koronawirusa przeniosła nasze życie zawodowe, szkolne i rozrywkę online. Dotyczy to również dzieci w każdym wieku. Niemniej nie znaczy...
Read More
Komunikowanie granic dzieciom – lajw z Jarkiem Kanią

Komunikowanie granic dzieciom – lajw z Jarkiem Kanią

Może przytłacza cię teraz perspektywa łączenia obowiązków zawodowych i rodzinnych w domu. Nie wiadomo, jak długo to potrwa. Dzieci coraz...
Read More
Na czym polega rodzicielska filozofia RIE? Przewodnik dla początkujących

Na czym polega rodzicielska filozofia RIE? Przewodnik dla początkujących

Być może rodzicu usłyszałeś lub zobaczyłeś gdzieś tę dziwną nazwę RIE (czytaj raj) i zastanawiasz się, o co w ogóle...
Read More