Agresywne zachowania dzieci – wywiad z Kasią Sanvee

Agresywne zachowania małych dzieci to rzecz zupełnie naturalna z punktu widzenia rozwoju emocjonalnego. Dzieci testują reakcje innych (najczęściej rodziców) na swoje zachowania. Badają, na ile mogą sobie pozwolić albo po prostu wyładowują swoje duże emocje nagromadzone w małym przecież ciałku, co skądinąd jest bardzo zdrowym odruchem.

My rodzice z reguły mamy problem przede wszystkim z tym, że te zachowania w ogóle się zdarzają. Dziwimy się, złościmy i frustrujemy, że nasze dziecko tak się zachowuje. Trudno jest nam przyjąć, że wybuchy agresji dziecka są tak naturalne jak wschody i zachody słońca. Albo może myślimy, że to dotyczy wszystkich innych tylko nie nas i naszego dziecka?

Inną kwestią jest to, że na zachowania agresywne nie musimy się godzić. Tak też intuicyjnie czujemy. W takim razie, jak reagować w takich sytuacjach? I jak zadbać o to, aby te powtarzające się sytuacje nie wytrącały nas za każdym razem z równowagi? O tym rozmawiam z moim gościem w kolejnym odcinku cyklu „RIE na Ziemi„.

RIE na Ziemi” to cykl filmów wideo, inspirowany prawdziwymi problemami rodziców, którymi dzielą się w grupie fejsbukowej Rodzice RIE. Podpowiadam w nim, jak podejście RIE może nam rodzicom pomagać na co dzień.

Tym razem mam dla Was prawdziwą bombę informacyjno-emocjonalną. Moją rozmówczynią w czasie webinaru na żywo była Kasia Sanvee – doula, coach rodzicielski i doradca laktacyjny. Kasia pochodzi z Łodzi, ale osiedliła się w Nowym Jorku i tam prowadzi centrum rodzicielskie Honor Nature.

W dzisiejszym, niemal godzinnym odcinku, dowiesz się:

 • 4:00 – Czym jest podejście RIE (czytaj raj) według Kasi Sanvee.
 • 8:46 – Jak wyglądają zajęcia z rodzicami i dziećmi w duchu RIE?
 • 9:55 – Dwójka małych obcych dzieci bawi się razem. Jedno zabiera drugiemu zabawkę. Co robić?
 • 10:55 – Jak reagować i co powiedzieć, jeśli jedno dziecko uderzy drugie?
 • 18:30 – Dlaczego nasze dziecko wykazuje zachowania agresywne na placu zabaw? Co możemy wtedy zrobić?
 • 21:54 – Czy można powiedzieć dziecku, które wyrywa zabawkę: „Teraz Jaś się bawi zabawką. Jak skończy, to ty się pobawisz.” Bycie sędzią vs komentatorem sportowym.
 • 26:35 – Co daje dziecku nasza postawa komentatora sportowego?
 • 28:05 – Dziecko siedzi mi na kolanach i nagle zaczyna mnie klepać po twarzy. To jest dla mnie nieprzyjemne. Jak najlepiej zareagować?
 • 33:18 – Jesteśmy w sklepie z dzieckiem. Dziecko prosi nas o soczek. My odmawiamy. Dziecko wpada w histerię: tupie, krzyczy rzuca się na ziemię. Może nawet samo zacząć się bić po twarzy. Co robić?
 • 41:57 – Po czym poznać, że w przypadku autoagresji dzieci warto skonsultować się ze specjalistą?
 • 46:15 – Rodzeństwo w różnym wieku. Młodszy burzy starczemu jakąś układankę. Starszy popycha młodszego. Młodszy płacze i biegnie na skargę do mamy. Jak reagować?
 • 53:50 – Gdzie można znaleźć Kasię w sieci?

Jednocześnie z pewnością zauważysz, że niestety nie udało się uruchomić wideo Kasi (chociaż słychać ją idealnie) a jakość mojego nagrania obrazu jest niska. Podobno to wina Merkurego (więcej dowiesz się oglądając webinar) i dlatego już z nim rozmawiam, żeby następnym razem nie sprawiał takich kłopotów. 🙂

Jeżeli uznasz ten film za wartościowy, proszę subskrybuj kanał na You Tube. To będzie dla mnie sygnał, że warto robić kolejne filmy w tym cyklu. Dziękuję!

Jeśli zaciekawił Cię temat RIE i zastanawiasz się, jak to podejście działa w praktyce, dołącz do grupy rodzicielskiej Rodzice RIE, gdzie już ponad 1300 rodziców aktywnie pomaga sobie rozwiązywać codzienne wyzwania.

Tomasz Smaczny on EmailTomasz Smaczny on FacebookTomasz Smaczny on InstagramTomasz Smaczny on LinkedinTomasz Smaczny on Youtube
Tomasz Smaczny
Nazywam się Tomasz Smaczny. Rodzicielstwo w duchu RIE (raj) to mój smaczny sposób na życie. Wspieram mamy i tatów w podejmowaniu najlepszych decyzji dotyczących wychowania swoich pociech. Żebyś jako rodzic miał więcej frajdy, spokoju, luzu i spełnienia. Robię to w oparciu o nurt rodzicielski RIE (czytaj: raj), który jako pierwszy konsekwentnie promuję publicznie w Polsce, oraz o wieloletnią praktykę coachingową. Sam jestem tatą pięciooletniej Tosi i doskonale wiem, że dużo łatwiej jest mówić niż robić.
Dlaczego to robię? Przeczytaj moją historię...

Zobacz także:

Tatowanie, wariowanie i grunge – lajw z Krystianem Hanke

Tatowanie, wariowanie i grunge – lajw z Krystianem Hanke

Tatowanie niełatwo przychodzi ojcom, chociaż nie lubią się do tego przyznawać. Na szczęście ciągle możemy usłyszeć głos Krystiana Hanke, który...
Read More
Czym jest podejście RIE i jak wpływa na rodzicielstwo – lajw z Kasią Kaźmierczak

Czym jest podejście RIE i jak wpływa na rodzicielstwo – lajw z Kasią Kaźmierczak

Jeśli zastanawiasz się, co to jest podejście RIE (czytaj "raj") i jak ma się do codziennej rzeczywistości rodzica, to szczerze...
Read More
Zalecenia WHO dla dzieci poniżej 5. roku życia – więcej ruchu, mniej ekranów, dużo snu

Zalecenia WHO dla dzieci poniżej 5. roku życia – więcej ruchu, mniej ekranów, dużo snu

Pandemia koronawirusa przeniosła nasze życie zawodowe, szkolne i rozrywkę online. Dotyczy to również dzieci w każdym wieku. Niemniej nie znaczy...
Read More
Komunikowanie granic dzieciom – lajw z Jarkiem Kanią

Komunikowanie granic dzieciom – lajw z Jarkiem Kanią

Może przytłacza cię teraz perspektywa łączenia obowiązków zawodowych i rodzinnych w domu. Nie wiadomo, jak długo to potrwa. Dzieci coraz...
Read More
Na czym polega rodzicielska filozofia RIE? Przewodnik dla początkujących

Na czym polega rodzicielska filozofia RIE? Przewodnik dla początkujących

Być może rodzicu usłyszałeś lub zobaczyłeś gdzieś tę dziwną nazwę RIE (czytaj raj) i zastanawiasz się, o co w ogóle...
Read More