Agresywne zachowania małych dzieci to rzecz zupełnie naturalna z punktu widzenia rozwoju emocjonalnego. Dzieci testują reakcje innych (najczęściej rodziców) na swoje zachowania. Badają, na ile mogą sobie pozwolić albo po prostu wyładowują swoje duże emocje nagromadzone w małym przecież ciałku, co skądinąd jest bardzo zdrowym odruchem.
My rodzice z reguły mamy problem przede wszystkim z tym, że te zachowania w ogóle się zdarzają. Dziwimy się, złościmy i frustrujemy, że nasze dziecko tak się zachowuje. Trudno jest nam przyjąć, że wybuchy agresji dziecka są tak naturalne jak wschody i zachody słońca. Albo może myślimy, że to dotyczy wszystkich innych tylko nie nas i naszego dziecka?
Inną kwestią jest to, że na zachowania agresywne nie musimy się godzić. Tak też intuicyjnie czujemy. W takim razie, jak reagować w takich sytuacjach? I jak zadbać o to, aby te powtarzające się sytuacje nie wytrącały nas za każdym razem z równowagi? O tym rozmawiam z moim gościem w kolejnym odcinku cyklu „RIE na Ziemi„.
„RIE na Ziemi” to cykl filmów wideo, inspirowany prawdziwymi problemami rodziców, którymi dzielą się w grupie fejsbukowej Rodzice RIE. Podpowiadam w nim, jak podejście RIE może nam rodzicom pomagać na co dzień.
Tym razem mam dla Was prawdziwą bombę informacyjno-emocjonalną. Moją rozmówczynią w czasie webinaru na żywo była Kasia Sanvee – doula, coach rodzicielski i doradca laktacyjny. Kasia pochodzi z Łodzi, ale osiedliła się w Nowym Jorku i tam prowadzi centrum rodzicielskie Honor Nature.
W dzisiejszym, niemal godzinnym odcinku, dowiesz się:
- 4:00 – Czym jest podejście RIE (czytaj raj) według Kasi Sanvee.
- 8:46 – Jak wyglądają zajęcia z rodzicami i dziećmi w duchu RIE?
- 9:55 – Dwójka małych obcych dzieci bawi się razem. Jedno zabiera drugiemu zabawkę. Co robić?
- 10:55 – Jak reagować i co powiedzieć, jeśli jedno dziecko uderzy drugie?
- 18:30 – Dlaczego nasze dziecko wykazuje zachowania agresywne na placu zabaw? Co możemy wtedy zrobić?
- 21:54 – Czy można powiedzieć dziecku, które wyrywa zabawkę: „Teraz Jaś się bawi zabawką. Jak skończy, to ty się pobawisz.” Bycie sędzią vs komentatorem sportowym.
- 26:35 – Co daje dziecku nasza postawa komentatora sportowego?
- 28:05 – Dziecko siedzi mi na kolanach i nagle zaczyna mnie klepać po twarzy. To jest dla mnie nieprzyjemne. Jak najlepiej zareagować?
- 33:18 – Jesteśmy w sklepie z dzieckiem. Dziecko prosi nas o soczek. My odmawiamy. Dziecko wpada w histerię: tupie, krzyczy rzuca się na ziemię. Może nawet samo zacząć się bić po twarzy. Co robić?
- 41:57 – Po czym poznać, że w przypadku autoagresji dzieci warto skonsultować się ze specjalistą?
- 46:15 – Rodzeństwo w różnym wieku. Młodszy burzy starczemu jakąś układankę. Starszy popycha młodszego. Młodszy płacze i biegnie na skargę do mamy. Jak reagować?
- 53:50 – Gdzie można znaleźć Kasię w sieci?
Jednocześnie z pewnością zauważysz, że niestety nie udało się uruchomić wideo Kasi (chociaż słychać ją idealnie) a jakość mojego nagrania obrazu jest niska. Podobno to wina Merkurego (więcej dowiesz się oglądając webinar) i dlatego już z nim rozmawiam, żeby następnym razem nie sprawiał takich kłopotów. 🙂
Jeżeli uznasz ten film za wartościowy, proszę subskrybuj kanał na You Tube. To będzie dla mnie sygnał, że warto robić kolejne filmy w tym cyklu. Dziękuję!
Jeśli zaciekawił Cię temat RIE i zastanawiasz się, jak to podejście działa w praktyce, dołącz do grupy rodzicielskiej Rodzice RIE, gdzie już ponad 1300 rodziców aktywnie pomaga sobie rozwiązywać codzienne wyzwania.