Granice w rodzicielstwie – wywiad z Joanną Bzdzion

Granice w rodzicielstwie są dobrą alternatywą do karania i pobłażania, które w dłuższej perspektywie są przede wszystkim nieskuteczne. Ciekawe że w świecie dorosłych granice nazywamy asertywnością. W gruncie rzeczy chodzi o to samo – o jasne i spokojne komunikowanie swoich potrzeb. Naturalnie wiąże się to również ze stanowczym i pełnym szacunku mówieniem „nie” na różne zachowania czy prośby. W tym przypadku dziecka.

Mimo że stawianie granic może wydawać się proste, w codziennym życiu chętniej i prościej nam sięgać do innych, mniej korzystnych metod. Albo ponoszą nas emocje, najczęściej frustracja lub złość. Jak każda umiejętność rodzicielska stawianie granic wymaga też praktyki. Dlatego też naturalnie stała się dobrym tematem do cyklu wideo RIE na Ziemi.

RIE na Ziemi” to cykl filmów wideo, inspirowany prawdziwymi problemami rodziców, którymi dzielą się w grupie fejsbukowej Rodzice RIE. Podpowiadam w nim, jak podejście RIE może nam rodzicom pomagać na co dzień.

Gościem w kolejnym odcinku tej serii jest Joanna Bzdzion – coach rodzicielski. Asia pomaga rodzicom budować szczęśliwe i radosne relacje z dziećmi. Prowadzi wykłady dla rodziców, warsztaty dla rodziców z dziećmi i doradza indywidualnie.

Jest mamą Jasia i Zuzi. Posiada 10-letnie doświadczenie trenerskie, jest certyfikowanym coachem ICF. W swojej pracy łączy współczesne nurty wspierające rodziców w wychowaniu, wybierając to, co najlepsze i najistotniejsze. Osobiście preferuje RIE. Swoim doświadczeniem i wiedzą dzieli się na Rodzic-Lider.pl

W tym odcinku dowiesz się:

  • 3:38 – Czym są granice w rodzicielstwie i asertywność według Asi Bzdzion?
  • 5:35 – Co nam daje stosowanie granic na co dzień?
  • 7:34 – A co nasza asertywność daje dzieciom?
  • 11:12 – Jak komunikować granice, kiedy dziecko przy stole zaczyna rzucać jedzeniem a dla nas jest to niekomfortowe?
  • 15:28 – Czy na pewno warto prosić dzieci, kiedy chcemy stanowczo postawić granice?
  • 18:28 – Dlaczego często ulegamy dzieciom i co to ma wspólnego z ich reakcją na postawioną granicę?
  • 20:33 – Jak praktycznie poradzić sobie z wybuchem emocji dziecka?
  • 24:22 – Dziecko na spacerze chce kolejne lody, a my nie chcemy mu ich dawać. Dziecko marudzi i piszczy. Jak spokojnie i skutecznie odmówić dziecku?
  • 30:04 – Dziecko bawi się naszym telefonem za naszą zgodą. Chcemy go odebrać. Jak zrobić to jasno i z szacunkiem?
  • 37:33 – Co to naprawdę znaczy, kiedy dziecko krzyczy „głupia mama!”, „durna jesteś!” albo „nie kocham cię!” i jak wtedy reagować?
  • 41:09 – Jakie jest ryzyko, kiedy mówimy do naszego dziecka „jestem zły ale cię kocham”?
  • 42:12 – Dziecko chce naszej uwagi, a my musimy wyjść do toalety. Jak komunikować się z dzieckiem w takiej sytuacji?
  • 50:19 – Gdzie można znaleźć Asię w sieci i „na żywo”?

Jak pewnie dostrzeżesz, obraz z mojej kamery miejscami jest niewyraźny. Mimo że jakość nagrań poprawia się z każdym webinarem, nadal nie jest z mojej perspektywy satysfakcjonująca. Całe szczęście wiem, co może być przyczyną i w kolejnym odcinku z pewnością poprawię ten element.

Jeżeli uznasz ten film za wartościowy, proszę subskrybuj kanał na You Tube. To będzie dla mnie sygnał, że warto robić kolejne filmy w tym cyklu. Dziękuję!


Jeśli zaciekawił Cię temat RIE i zastanawiasz się, jak to podejście działa w praktyce, dołącz do grupy rodzicielskiej Rodzice RIE, gdzie już prawie 1400 rodziców aktywnie pomaga sobie rozwiązywać codzienne wyzwania.


Tomasz Smaczny on EmailTomasz Smaczny on FacebookTomasz Smaczny on InstagramTomasz Smaczny on LinkedinTomasz Smaczny on Youtube
Tomasz Smaczny
Nazywam się Tomasz Smaczny. Rodzicielstwo w duchu RIE (raj) to mój smaczny sposób na życie. Wspieram mamy i tatów w podejmowaniu najlepszych decyzji dotyczących wychowania swoich pociech. Żebyś jako rodzic miał więcej frajdy, spokoju, luzu i spełnienia. Robię to w oparciu o nurt rodzicielski RIE (czytaj: raj), który jako pierwszy konsekwentnie promuję publicznie w Polsce, oraz o wieloletnią praktykę coachingową. Sam jestem tatą pięciooletniej Tosi i doskonale wiem, że dużo łatwiej jest mówić niż robić.
Dlaczego to robię? Przeczytaj moją historię...

Zobacz także:

Tatowanie, wariowanie i grunge – lajw z Krystianem Hanke

Tatowanie, wariowanie i grunge – lajw z Krystianem Hanke

Tatowanie niełatwo przychodzi ojcom, chociaż nie lubią się do tego przyznawać. Na szczęście ciągle możemy usłyszeć głos Krystiana Hanke, który...
Read More
Czym jest podejście RIE i jak wpływa na rodzicielstwo – lajw z Kasią Kaźmierczak

Czym jest podejście RIE i jak wpływa na rodzicielstwo – lajw z Kasią Kaźmierczak

Jeśli zastanawiasz się, co to jest podejście RIE (czytaj "raj") i jak ma się do codziennej rzeczywistości rodzica, to szczerze...
Read More
Zalecenia WHO dla dzieci poniżej 5. roku życia – więcej ruchu, mniej ekranów, dużo snu

Zalecenia WHO dla dzieci poniżej 5. roku życia – więcej ruchu, mniej ekranów, dużo snu

Pandemia koronawirusa przeniosła nasze życie zawodowe, szkolne i rozrywkę online. Dotyczy to również dzieci w każdym wieku. Niemniej nie znaczy...
Read More
Komunikowanie granic dzieciom – lajw z Jarkiem Kanią

Komunikowanie granic dzieciom – lajw z Jarkiem Kanią

Może przytłacza cię teraz perspektywa łączenia obowiązków zawodowych i rodzinnych w domu. Nie wiadomo, jak długo to potrwa. Dzieci coraz...
Read More
Na czym polega rodzicielska filozofia RIE? Przewodnik dla początkujących

Na czym polega rodzicielska filozofia RIE? Przewodnik dla początkujących

Być może rodzicu usłyszałeś lub zobaczyłeś gdzieś tę dziwną nazwę RIE (czytaj raj) i zastanawiasz się, o co w ogóle...
Read More